0

Český europoslanec: To, co je teď Maďarsku vyčítáno, jsou podle nás nesmysly

Vidělo: 1334 lidí

Kritika týkající se politiky Viktora Orbána nabírá na obrátkách. Judith Sargentiniová z nizozemské strany Zelených vystoupila proti politice Maďarska s tím, že stát porušuje evropské hodnoty. Podle zprávy Sargentiniové vyvolává vývoj situace v Maďarsku obavy o nezávislost soudů a svobodu projevu.

Ve středu by měl Evropský parlament hlasovat o stavu maďarské demokracie. Může Budapešť přijít o hlasovací práva v Radě EU či ne?

Zástupci Česka hlasování proti zemi Visegrádské čtyřky nepodpoří. Již dříve europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský vystoupil proti zprávě Sargentiniové. Sputnik se spojil s Jitkou Fialovou, tiskovou mluvčí Tomáše Zdechovského, která okomentovala situaci týkající se aktuálního dění v Maďarsku a zprostředekovala názor Tomáše Zdechovského na tuto situaci.

„Tento návrh je za nás v podstatě od A do Z špatný. Žádný demokratický stát není ohrožen tím, že například nepodporuje potraty nebo že je rodina stále definována jako otec, matka a dítě a tak podobně. Tohle jsou věci, které nejsou ohrožením demokracie. A ten report je podobných nesmyslů plný. Takže tady nebylo o čem… Upřímně řečeno — nevíme, proč se tím parlament vůbec zabývá. Za nás je to taková kritika za každou cenu," uvedla Fialová v rozhovoru pro Sputnik.

Tisková mluvčí také promluvila o českých specifikách řešení střetu zájmů.

„U nás máme jiná specifika. U nás řeší pravděpodobný střet zájmů pana premiéra Babiše. To máme tento týden také v agendě. Projednávalo to vedení Výboru kont, jakoby kontrolního výboru, a to se dohodlo, že bude tlačit na komisi, aby dala jasné stanovisko k tomu, jestli je pan Babiš ve střetů zájmů. Protože jsou důvodná podezření, že stále ovládá Agrofert a v tom konfliktu zájmů by tedy mohl být," prozradila Fialová.

Podobná iniciativa však v Evropském parlamentu nemusí být vůbec uskutečněna, domnívá se tisková mluvčí: „Řeší se to formou nezávazné rezoluce, která půjde k Radě, to znamená k čelním představitelům jednotlivých států. A ta to tam pak může klidně i úplně ignorovat, protože to není nic závazného. Pokud to parlament odhlasuje zítra."

„Opravdu, to, co je teď Maďarsku vyčítáno, jsou podle nás nesmysly a nevíme, proč by se jim kvůli tomu mělo odebírat hlasovací právo," řekla Sputniku závěrem Jitka Fialová.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.