0

Pivo podraží! Bijí na poplach světoví a čeští výrobci

Vidělo: 1379 lidí

Podle The Guardian analytici předpovídají výrazný nárůst výrobních nákladů na pivo, tím samozřejmě dojde i ke zvýšení ceny pro konečného spotřebitele.

Náklady na ječmen výrazně vzrostly v důsledku horkého léta, které poškodilo úrodu v Evropě. Rostou i další náklady, jako je elektřina. Dokonce i náklady na hliník, který je používán k výrobě sudů a plechovek na pivo, se v letošním roce zvýšily o 8 % — navíc k růstu o 20 procent v loňském roce.

Analytici investiční banky Berenberg předpovídají, že u největších pivovarů se v roce 2019 výrobní náklady zvýší o 19 %. Analytici odhadují, že asi pětinu hodnoty dělá ječmen, jehož ceny se v posledních měsících výrazně zvýšily. Na konci srpna ceny ječmene ve Velké Británii vzrostly o 37 % ve srovnání s předchozím rokem, zatímco ve Francii o 23 %. Ve stejné době podle odhadů amerického ministerstva zemědělství jsou globální zásoby ječmene na minimu od roku 1984.

Také o zvýšení cen mluví české pivovary. Od 1. října bude Plzeňský Prazdroj zvyšovat ceny v průměru o 3,7 %. Zdražení se dotkne hlavně točených a balených ležáků, méně stupňové pivo nepodraží. Největší pivovar v zemi následují i ostatní subjekty na trhu. Zástupci Plzeňského Prazdroje říkají, že nárůst je způsoben zvýšením nákladů na suroviny, dopravu a logistiku.

O několika procent zdraží Budějovický Budvar. Společnost tvrdí, že se neorientuje konkurenty, ale domnívá se, že ceny piva jsou nízké. Zdražení plánuje i Bernard a Primátor.

V Českomoravském svazu minipivovarů poznamenali, že pivo v České republice je příliš levné a na zvýšení cen bylo zaděláno dlouhou dobu. Hráči pivního trhu jen čekali, kdo se k tomuto kroku odhodlá jako první.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.