0

Za co si v Česku připlatíme? Statistici zveřejnili nové údaje

Vidělo: 1257 lidí

V září spotřebitelské ceny oproti srpnu klesly o 0,3 %, což je největší meziměsíční pokles cen od listopadu 2015. Takový „skok“ ovlivnilo hlavně snížení cen rekreace, kultury a dopravy. Navíc meziroční růst spotřebitelských cen v září zpomalil na 2,3 %, což je o 0,2 % méně než v srpnu. Uvádí to Český statistický úřad (ČSÚ).

Za meziměsíčním poklesem spotřebitelských cen v rekreaci a kultuře stojí především snížení cen dovolených s komplexními službami, které díky končící letní sezóně byly o 22,3 % levnější. Pokles cen v dopravě je způsoben hlavně zavedením celostátní slevy jízdného v autobusové i železniční dopravě, dopravní služby tak zlevnily o 8,4 %.

Naopak v září zdražily hlavně potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny zeleniny vzrostly o 14,6 %, olejů a tuků o 3,0 %, polotučného trvanlivého mléka o 6,3 %, sýrů a tvarohů o 1,2 % a vajec o 5,0 %. Shodně se také zvýšily ceny lihovin a piva o 2,5 %. Oděvy a obuv zdražily o 1,7 % a 1,9 %.

Zajímavé je, že cena zboží vrostla o 0,5 %, ale služby zase o 1,5 % zlevnily.

Za zvyšováním meziroční cenové hladiny stojí především ceny bydlení, kde se zvýšily ceny nájemného z bytu o 3,5 %, vodného o 1,8 %, stočného o 1,3 %, elektřiny o 5,6 %, tuhých paliv o 4,9 %. Zdražily ale i některé potraviny a nealkoholické nápoje (o 1,3 %), víno (3,7 %), pivo (3,8 %), lihoviny (1,9 %) a tabákové výrobky (3,5 %).

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.