0

Česko dostalo diplomatickou nótu z Afghánistánu. Jde o zabité české vojáky

Vidělo: 1359 lidí

Česká republika obdržela od Afghánistánu diplomatickou nótu. Týká se loňské smrti českých vojáků po útoku sebevražedného atentátníka v této zemi. Informaci, se kterou první přišel server iRozhlas, potvrdili na českém ministerstvu zahraničí.

V srpnu loňského roku tři příslušníci českých ozbrojených sil Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek zemřeli v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka z Talibánu. Vážně byli zraněni i dva Afghánci a Američan.

Na českém ministerstvu uvedli, že nóta dorazila na začátku června, její obsah však odmítly komentovat kvůli klasifikovanému režimu. Podle mluvčí rezortu Zuzany Štíchové současně probíhá vyhodnocování informací, pak bude ministerstvo reagovat.

iRozhlas také informoval, že reakce pro afghánské úřady vzniká ve spolupráci s českým ministerstvem obrany.


Podle serveru je nóta spojena s operací na vypátrání a dopadení kompliců atentátníka. České speciální jednotky ji provedly společně s koaličními partnery. Konkrétní informace ohledně vojenské akce ale nejsou k dispozici – úřady nekomentují operační nasazení českých vojáků z důvodů tajemství a bezpečnosti.

Některá média však přišla s vlastními informacemi o útoku českých a spojeneckých vojáků na komplice atentátníka. Uvádělo se, že bylo několik lidí zadrženo a jeden člověk zabit, Česká televize informovalo, že mrtvých bylo více.

Aktuálně se čeští vojáci nachází v Afghánistánu v rámci operace Rozhodná podpora (Operation Resolute Support), která začala 1. ledna 2015, poté co NATO ukončilo stažení hlavního vojenského kontingentu z Afghánistánu, který byl páteří Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil (ISAF). Současně úkolem vojáků NATO je pomáhat afghánským bezpečnostním složkám v boji proti terorismu, včetně proti bojovníkům Talibánu. Oficiálně se vojáci aliance v rámci mise podílí na výcviku a zvyšování odborné úrovně afgánských národních bezpečnostních složek, ale samotní instruktoři a poradci se nesmějí osobně účastnit bojových akcí.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.