0

Odstávka skončila. Druhý blok Temelína znovu vyrábí elektřinu

Vidělo: 1299 lidí

Po plánované odstavce druhý blok Temelína začal vyrábět elektřinu, plného výkonu by měl dosáhnout už v první polovině tohoto týdně. Informovali o tom v ČEZ.

Druhý blok jaderné elektrárny byl plánovaně odstaven od 21. června kvůli výměně paliva, teď je čtvrtina jeho objemu nová. Specialisté rovněž provedli kontroly bezpečnostních systémů a 60 modernizací.

Uvádí se, že celkově během 50denní odstávky proběhlo přes 13 tisíc činností, včetně výměny 42 palivových souborů, rotoru a štítu generátoru.

„Důležité byly také investiční akce na posílení bezpečnosti a efektivity jako například zahájení instalace zařízení na kontrolu palivových soubor,“ řekl ředitel Temelínu Jan Kruml. 

Současně druhý blok jaderné elektrárny funguje při polovičním výkonu svého reaktoru, v první polovině týdně by už měl začít vyrábět elektřinu při 100% výkonu. Informuje se, že zařízení už má za sebou testy na 80 procentech.

„Ověřovali jsme rozložení výkonu reaktoru. Pozorně musíme sledovat i další technologii, například turbogenerátor. Především v generátorové části byl v rámci odstávky velký rozsah činností. A při provozu celého turbosoustrojí rozhodují setiny milimetrů. První dny nám tak ukáží, zda bude potřeba usazení turbogenerátoru ještě doladit,“ sdělil Kruml.

S ukončením odstávky na Temelínu je koordinovaná odstávka prvního jaderného bloku Dukovan. Ta podle plánu začne 16. srpna. Jak dodal člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek, část činností na obou jaderných elektrárnách zajišťují stejné týmy.

Odstávka druhého temelínského bloku následovala plánované odstávce prvního bloku elektrárny od 1. března. Ta trvala o devět dní déle a zahrnovala téměř 15 tisíc činností. Obě odstávky energetici zvládli s jednodenním předstihem.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v Česku. Stejně jako Dukovany byl postaven za aktivní pomoci Ruska. Palivo pro ně dodává státní podnik Rosatom. Na JE Temelín jsou v provozu dva bloky, v nichž jsou instalovány reaktory VVER-1000 s celkovou kapacitou 2 160 MW.

Před několika dny bylo informováno o tom, že ČEZ a. s. a ruská státní korporace Rosatom TVEL uzavřely dohodu o zavedení na jaderné elektrárně Dukovany nové modifikace ruského jaderného paliva RK-3+, které umožní zvýšení efektivity a bezpečí práce jaderných energetických bloků.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.