0

Na pražském letišti uvedli způsob, jak chránit letadla před drobnými ptáky

Pražské letiště Václava Havla již 40 let chrání před drobnými ptáky a zvířaty speciálně vycvičení orli, sokoli a jestřábi. Mluvčí letiště Denisa Hejtmánková Sputniku oznámila, že díky dravým ptákům bylo v posledních letech zabráněno vážnějším incidentům.

Letadlo A321 letecké společnosti Ural Airlines, které ve čtvrtek mělo vykonat let z moskevského letiště Žukovskij do Simferopolu, se při vzletu hned po odpoutání od země srazilo s hejnem racků. Ptáci se dostali do vstupních hrdel motorů a zapříčinili jejich poruchu. Letadlo tvrdě přistálo na poli v Ramenském okrese Moskevské oblasti. Cestující byli evakuováni pomocí nafukovacích skluzavek. Podle informací Ministerstva zdravotnictví RF bylo 23 lidí hospitalizováno.

„Sokolníci, kteří jsou stálými zaměstnanci letiště, mají v současné době k dispozici 13 dravých ptáků – orlů, sokolů, jestřábů, káňat a krahujců. Ptáci spolu se sokolníky mají službu po celý den, kdy je světlo, tedy například v létě od pěti ráno až do devíti večer,“ řekla Hejtmánková.

Povinností sokolníka je objíždění letiště a kontrola jak vzduchu, kde se mohou objevit ptáci, tak i země, kde jsou hlavním nebezpečím zajíci. Vzdušný prostor nad vzletovými a přistávacími dráhami kontrolují také pracovníci dispečerského střediska, kteří jsou ve stálém spojení se sokolníkem.

„Jakmile dostane sokolník od dispečera povel, aby jel na letištní plochu, nasedne do auta se psem a s jedním z vycvičených ptáků, který sedí na střeše auta. Nejsou-li hejna ptáků nebo drobných zvířat dobře vidět, může je najít pes. Poté vzlétne vycvičený dravý pták a zažene ptáky nebo zvířata, může si zároveň chytit třeba nějakou tu myšku k obědu. Celá operace trvá jen několik sekund, nejdéle pár minut,“ řekla Hejtmánková.

Podle jejích slov každého z dravých ptáků, kteří na letišti „pracují“, vychovávali od raného věku místní sokolníci.

„Proto mají vzájemné porozumění na úrovni výměny pohledů, slova jsou zbytečná,“ podotýká Hejtmánková.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.