0

V Praze se protestovalo: Skupina ekologických aktivistů zablokovala tamní silnici. Zakročit musela i policie

Hnutí Extinction Rebellion dnes ráno, tedy v pátek 11. října, na nějakou dobu zablokovalo silnici v Praze. Skupinka asi 25 aktivistů znesnadnila provoz na silnici na křižovatce mezi Vršovickou ulicí a ulicemi U Slavie a Bělocerkevskou. Na místě zasahovala i policie.

Uvádí se, že aktivisté původně měli v plánu sedmiminutovou blokádu, ale policisté dotyčné ze silnice vytlačili. Aktivisté se jim pak museli legitimovat.

Několik řidičů, kteří se v té době nacházeli na daném místě, se dostalo do slovní rozepře s protestujícími.


Tímto způsobem chtějí aktivisté apelovat na vlády, aby začaly naléhavě řešit „klimatickou krizi“, prostřednictvím občanské neposlušnosti.

Další protesty v Praze

Podle informací dané hnutí plánuje ale i další protesty, a to dnes kolem 17.00 hod či v sobotu.

Již dříve se objevily zprávy o tom, že klimatičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) chtějí v pátek demonstrovat před budovou ČT, přestože ta aktivně informuje o problematice změny klimatu a aktivistce Gretě Thunbergové.

Aktivisté z české odnože hnutí naplánovali na pátek a sobotu masové akce v centru Prahy. Mimo jiné plánují v hlavním městě i blokovat dopravu.

Konkrétně chtějí protestovat nejen před budovou České televize na Kavčích horách. ČT totiž podle aktivistů nedostatečně informuje o přicházející krizi.

„Jste veřejnoprávní médium, a my, občané, ve vás vkládáme důvěru, že nás budete přednostně informovat o jakékoliv hrozbě pro naše životy, zdraví a majetek, a to úměrně velikosti dané hrozby. Klimatická a ekologická krize je největší hrozbou, jaké kdy lidstvo ve své historii čelilo. Proč se tedy nemluví o klimatické a ekologické krizi v televizi každý den?“ píše hnutí na svém Facebooku.

Členové hnutí také tvrdí, že k tomu Českou televizi zavazuje i její vlastní etický kodex.

Skupina se rovněž chce objevit před vstupem do budovy společnosti ČEZ v Duhové ulici či na Staroměstském náměstí. V sobotu se pak přesune s protestem na Václavském náměstí.


Co je cílem hnutí?

Mezi požadavky hnutí patří, aby vlády říkaly pravdu o klimatické a ekologické krizi, přijaly opatření k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2025 a byl vytvořen „Občanský sněm“, který má dohlížet na zavádění změn.

V jiných světových metropolích masové protesty již začaly. Daní aktivisté Extinction Rebellion již zahájily protest třeba v Berlíně, Londýně, Paříži či dalších městech.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.