0

Stát na pomoc týraným dětem nedá ani korunu

V každé třídě v Česku se najdou dva až tři žáci, kteří zažívají domácí násilí. Od ledna do srpna tohoto roku u nás bylo utýráno k smrti šest dětí. Ministerstvo práce a sociálních věcí má ve statistikách 2500 těch nejohroženějších. Jenomže jim nemá kdo pomoc. A za co.

Pomoc týraným dětem v Česku není hrazená státem. Aby se pomohlo všem, stálo by to osmdesát milionů korun.

Po návštěvě azylového domu se rozhodla finanční pomoc najít i modelka Tereza Maxová se svou nadací. Získala od společnosti CTP 8,7 milionu korun a věnovala je na rozšíření služeb Centra Locika. Aby se pomoci kromě Prahy dostalo dětem a rodinám traumatizovaným násilím i v dalších třech krajích.

Matka s dítětem 1200 na měsíc

„V azylovém domě jsem mluvila s pěti maminkami. Byly to vesměs vysokoškolačky, z dobrých rodin, navenek měly ideální vztahy. Příběh jedné končil tím, že ji manžel donutil vykopat si na zahradě vlastní hrob. Když to vyprávěla, přiznala, že by nikdy nevěřila, že by se něco takového mohlo stát jí,“ svěřila se s trpkým svědectvím matky Tereza Maxová.

Její nadace hledala místo, kam prostředky nasměřují, kde jsou nejvíce potřeba. Tyto týrané ženy odešly až když hrozilo, že agresor obrátí násilí proti dětem. Teď jsou v azylových domech na neveřejné adrese (v ČR je jich pět, pozn. red.), kde jsou v podstatě jen jako na ubytovně.

Když jako máma vidíte, jak jiná maminka dává dítěti k obědu rohlík, ovoce mu může dát jen první týden v měsíci, je to strašný pocit
Tereza Maxová

Je tu poradenství a psychologická podpora, ale nepracuje se tu dostatečně s traumatizovanými dětmi. Tuto službu poskytuje Locika, která pracuje nejen s dětmi, ale i rodiči, včetně agresora. „Bohužel aktuální kapacita služeb nestačí, a proto jsme se rozhodli přispět na rozšíření služeb Lociky z Prahy do tří poboček ve vybraných regionech,“ vysvětlila Maxová.

„Když jako máma vidíte, jak jiná maminka dává dítěti k obědu rohlík, ovoce mu může dát jen první týden v měsíci, je to strašný pocit. Konkrétně tahle maminka měla na celý měsíc – na jídlo, plenky, kapesníčky – 1200 korun,“ dodala Maxová.

Vyrostou z nich násilníci

Nadace Terezy Maxové se proto spojila s Centrem Locika a odstartovaly projekt Dětství bez násilí s hlavním úkolem – posílat děti traumatizované domácím násilím včas těm, kteří jim dokážou pomoci.

„Tyto děti často zbytečně končí v psychiatrických léčebnách nebo výchovných ústavech. My dokážeme pomoci dětem i jejich rodičům, pracujeme i s původcem domácího násilí. Snažíme se, aby děti zažívající domácí násilí dokázaly trauma překonat a nenesly si ho s sebou do dospělosti. V 70 procentech případů opakují děti násilné vzorce chování později v dospělosti. Takže se pak samy dopouštějí násilí na svých dětech,“ upozorňuje Petra Wünschová, ředitelka Centra Locika.

Je třeba, aby stát převzal zodpovědnost za služby na pomoc dětem zažívajícím domácí násilí. Je to tak naprosto standardní ve vyspělých zemích
Petra Wünschová, ředitelka Centra Locika

Další problém je dlouhá doba, po kterou je ponechané traumatizované dítě svým běsům, aniž by mu někdo nabídl pomoc. „Od první identifikace násilí v rodině trvá většinou 1,5 roku, než se dítě dostane k odborné pomoci. Než se ho někdo zeptá, co se stalo, jak mu je a co potřebuje. To je pro trpící dítě strašně dlouhá doba. Dalším úkolem Dětství bez násilí je včasná pomoc a tím myslím do šesti týdnů od chvíle, kdy je v rodině rozpoznáno násilí,“ vysvětlila Wünschová.

Díky penězům věnovaným nadací Locika proškolí tři organizace, které se budou věnovat pomoci rodinám zasaženým domácím násilím. To by mělo podle odhadu pomoci více než 600 dětem.

„V tuto chvíli jsme před podpisem s Ústeckým krajem, Plzeňským krajem a Moravskoslezským krajem. Prostředky nadace vystačí na první rok provozu a věříme, že pak zodpovědnost za službu převezmou kraje. Nicméně chceme tímto také upozornit na nutnost zákonných změn. Je třeba, aby stát převzal zodpovědnost za služby na pomoc dětem zažívajícím domácí násilí. Je to tak naprosto standardní ve vyspělých zemích. I například na Slovensku už to takto funguje rok,“ dodala ředitelka Lociky.

скачать dle 12.1
Štítky:pomoc problém
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.