0

Zeman omilostnil onkologicky nemocného bezdomovce.

Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček informoval o tom, že český prezident Miloš Zeman udělil milost. Slitovat se měl nad mužem, který byl dříve odsouzen za krádeže a loupež. Navíc je nyní onkologickým pacientem.

Podle informací omilostněný muž v současné době podstupuje léčbu nádorového onemocnění a má přerušený výkon trestu.

„Prezident republiky prominul omilostněnému muži zbytky tří nepodmíněných trestů odnětí svobody uložených mu za trestné činy krádeží a loupež. Prezident republiky přihlédl k jeho závažnému zdravotnímu stavu způsobenému nádorovým onemocněním a dalšími chorobami, které jej závažným způsobem a bezprostředně ohrožují na životě,“ informoval Ovčáček.

Mluvčí následně doplnil, že dotyčný muž se měl v minulosti sám stát terčem násilného útoku. I tento incident prý přispěl k tomu, že se jeho zdravotní stav zhoršil.


Nutno podotknout, že se Miloš Zeman pro udělení milosti rozhodl i přesto, že je daný muž recidivista. Zajímavé je také to, že se jedná o osobu bez přístřeší.

„Prezident republiky má však za to, že pokud omilostněný navzdory tíživým okolnostem projevuje úsilí o vedení dalšího bezzávadového a pro společnost přijatelného způsobu života, je třeba jej v této snaze podpořit,“ vysvětlil mluvčí.

Dle informací měla návrh na udělení milosti prezidentovi předložit současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Není to však poprvé, co Zeman někoho omilostnil. Na seznam lidí, kterým byla na jeho rozhodnutí udělena milost, se může zařadit například dvojnásobný vrah Jiří Kajínek.

Udělení milosti na pokyn Čaputové

Milost se nedávno udělovala i na Slovensku. V listopadu jsme totiž informovali o tom, že tamní prezidentka Zuzana Čaputová udělila individuální milost čtyřiačtyřicetiletému J. H., který v roce 2015 nedal při odbočování přednost v jízdě protijedoucím motorovému vozidlu a způsobil tím dopravní nehodu. Tehdy o tom informoval mluvčí prezidentky Martin Strižinec.

Mluvčí hlavy státu zdůraznil, že prezidentka při posuzování žádosti o milost zohlednila, mimo jiné, také kritickou sociální a rodinnou situaci muže.


„Prezidentka při posuzování žádosti o milost zohlednila kromě právních aspektů případu zejména kritickou sociální a rodinnou situaci odsouzeného a odpustila mu trest odnětí svobody, jehož výkon byl podmínečně odložen, a současně nevykonaný zbytek trestu zákazu činnosti řídit motorová vozidla jakéhokoliv druhu. Tresty byly odpuštěny s účinkem zahlazení odsouzení,“ uvedl Strižinec.

Dodal, že při nehodě nedošlo k těžké újmě na zdraví, ani ke ztrátám na životě. Stejně tak u muže nebyl po nehodě zjištěn alkohol v krvi. „Před uvedeným odsouzením vedl J. H. bezúhonný život a nebyl v minulosti trestně stíhán ani odsouzen. V evidenční kartě řidiče má evidované tři přestupky, všechny za překročení povolené rychlosti,“ stojí ve zprávě kanceláře prezidentky.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.