0

Praha přišla o přímé letecké spojení s Pekingem

Čínská letecká společnost Hainan Airlines přestala nabízet letenky pro přímé lety mezi Pekingem a Prahou. Ve středu o tom informoval Deník N. Zatím není jasné, zda se jedná o politické nebo ekonomické rozhodnutí.

Prodej letenek pro přímý spoj byl pozastaven od 1. března. Rozhodnutí Deníku N potvrdilo ministerstvo zahraničí. To ale zatím nemá informace, co za krokem stojí. Bude kvůli tomu kontaktovat čínskou stranu.

„V tuto chvíli nemáme oficiální informace, proč bylo k tomuto kroku přistoupeno. Nevíme tedy, zda se jedná o dočasné či definitivní opatření a zda je motivované komerčně či politicky,“ cituje Deník N mluvčí české diplomacie Zuzana Štíchovou.

Přímé spojení mezi oběma hlavními městy bylo zahájeno v září 2015 a mělo symbolizovat dobré vztahy mezi Čínou a Českou republikou. Díky tomu se Praha stala dostupnější pro čínské turisty. Její význam vyzdvihoval český prezident Miloš Zeman.

V minulém roce kvůli konfliktu mezi Pekingem a Prahou došlo k ukončení příprav na zahájení přímého leteckého spojení mezi Šen-čenem a Prahou.

Napjaté vztahy s Pekingem

Vztahy s Čínou ale v poslední době značně ochladly. Jedná se zaprvé o iniciativu pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vypustit ze sesterské smlouvy s Pekingem zmínku o politice jednotné Číny. Spor nakonec vedl k vypovězení smlouvy Pekingem. Čínská strana nato zrušila slib zápůjčky pandy velké pro pražskou zoo. Došlo i na zrušení vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Číně.

V lednu sesterskou smlouvu uzavřela Praha s Tchaj-pejí, hlavním městem Tchaj-wanu. Kvůli tomu partnerství s českým hlavním městem přerušila Šanghaj. Český prezident Miloš Zeman dále varoval, že může dojít i k ukončení financování fotbalového klubu Slavia, kterou vlastní čínská developerská společnost Sinobo.

Ačkoli se Zeman nejdříve kriticky postavil k iniciativám vedení pražského magistrátu, 12. prosince v rozhovoru pro Blesk Zprávy připustil, že čínské investice zdaleka nedosahují takové úrovně, kterou by si představoval. Kvůli tomu může nejet na dubnový summit Číny a zemí střední a východní Evropy ve formátu 17+1 v Pekingu.

Nahradit ho může místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD). Později ale avizoval, že na summit může jet, pokud během něj budou čínští zástupci ochotni uzavřít smlouvy s českými podnikateli na konkrétní projekty.

Minulý týden před zhoršením vztahů mezi Českou republikou a Čínou varoval exministr obrany a šéf Slavie Jaroslav Tvrdík. Odmítnutí prezidenta Zemana navštívit Čínu, kde měl být hlavním hostem, může ohrozit české podniky v této nejlidnatější zemi světa. Jedná se zejména o společnost PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera či automobilku Škoda.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.