0

ANO by získalo 27 procent, do Sněmovny by prošla i TOP 09, plyne z průzkumu

Vidělo: 1436 lidí

Sněmovní volby by v září vyhrálo hnutí ANO se ziskem 27 procent, uvedla v pátek agentura Median. Druhá ČSSD by podle jejího průzkumu získala 13,5 procenta. O procento méně by dostali komunisté. Do Sněmovny by se ziskem sedmi procent prošla také strana TOP 09, které nedávný průzkum CVVM přisoudil pouhých 4,4 procenta, což by na poslanecká křesla nestačilo.

Ve Sněmovně by podle zářijového volebního modelu Medianu zasedli také občanští demokraté, pro které by hlasovalo 9,5 procenta voličů. Své poslance by měl také Tomio Okamura a jeho Svoboda a přímá demokracie (SPD), které by svůj hlas odevzdalo 6,5 procenta respondentů. Piráti a lidovci by získali shodně po šesti procentech. Před branou Sněmovny by zůstalo hnutí STAN se čtyřmi procenty hlasů.

„Pokračuje pozvolný pokles KSČM a proti minulému měření ztratila TOP 09. Naopak dlouhodobě roste podpora SPD Tomia Okamury a v posledním období výrazně pirátů,“ komentuje výsledky průzkumu zpráva Medianu. Piráti podle autorů průzkumu posílili hlavně mezi mladšími voliči do 35 let, mimo jiné na úkor TOP 09.

Vývoj volebního modelu agentury Median (v procentech)
  červenec  srpen  září
ANO 27,5  26,5  27
ČSSD 14  14,5  14
KSČM 14,5  13  12,5
ODS 11  10  9,5
TOP 09 7,5  9  7
SPD 5,5  6  6,5
KDU-ČSL  9,5*  6,5  6
Piráti  --  --  6
* rozpadlá koalice KDU-ČSL a STAN
 zdroj: Median

Agentura nicméně upozorňuje, že více než polovina pravděpodobných voličů stále není rozhodnuta o tom, koho bude volit či zda se voleb vůbec zúčastní. „Analýza volebních jader a potenciálů ukazuje, že relativní jistotu vstupu do Sněmovny mají jen čtyři strany, ale teoreticky se do ní může dostat až 10 stran včetně Starostů a zelených,“ uvádí Median.

Rozhodnutí jít k volbám vyjádřilo 62 procent respondentů, větší ochotu volit přitom vyjádřili lidé nad 65 let.

Median průzkum prováděl v období od 28. srpna do 25. září. Zapojilo se do něj 1243 respondentů starších 18 let.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.