0

Značka Československo vzbuzovala respekt

Vidělo: 1434 lidí

Slovensko získalo vznikem Československa jasné hranice a příležitost budovat politické, vzdělanostní a kulturní instituce. Při příležitosti 99. výročí vzniku ČSR to na sociální síti napsal slovenský prezident Andrej Kiska.

„Nový stát nevymyslely vítězné mocnosti. Na mapu poválečné Evropy ho zakreslili díky dlouhodobému úsilí o svobodu a nezávislost, které bylo společným dílem domácích vlastenců a politiků, slovenských a českých krajanů v Americe i legionářů bojujících v Rusku,“ napsal Kiska.

Hlava slovenského státu připomněla, že zástupci slovenského národa se ke společnému státu přihlásili deklarací z 30. října 1918.

„Nevídaným tempem se rodila vzdělaná střední třída, do veřejného života vstupovali starostové, primátoři, hejtmani, ministři, novináři, podnikatelé, rozvíjela se občanská společnost. Značka Československo vzbuzovala respekt, byli jsme ostrovem demokracie ve střední Evropě,“ zdůraznil Kiska.

Den vzniku ČSR si Slovensko na rozdíl od České republiky státním svátkem nepřipomíná. Ani letos návrh opozičních poslanců na zařazení 28. října mezi státní svátky neprošel. Na Slovensku je pouze památným dnem.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.