0

Zemana by volila třetina lidí, Drahoš by získal 22 procent

Vidělo: 1460 lidí

Z lidí, kteří se chtějí příští rok zúčastnit prezidentských voleb, by třetina volila současného prezidenta Miloše Zemana. Ten by podle říjnového průzkumu agentury CVVM získal 34 procent hlasů, za ním následuje Jiří Drahoš s 22 procenty a Michal Horáček s 13 procenty hlasů.

Oproti září se Zemanova podpora zvýšila o tři procentní body, Drahoš si polepšil o čtyři procentní body a Horáček si o jeden procentní bod pohoršil. Počet nerozhodnutých klesl o šest procentních bodů, což se promítlo v mírném posílení obou vedoucích kandidátů, konstatovali analytici CVVM.

V průzkumu se ještě objevil se dvěma procenty hlasů senátor ODS Jaroslav Kubera, který ale nakonec kandidovat nebude. Stejnou podporu vykázal v říjnu bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek.

Procento voličů chce dát hlas lékaři a aktivistovi Marku Hilšerovi, s jednoprocentní podporou by mohl počítat i šéf SPD Tomio Okamura, který ale zatím úmysl ucházet se o prezidentský úřad neoznámil. U nikoho dalšího už podpora nepřesáhla jedno procento.

V říjnovém průzkumu se neobjevilo jméno bývalého premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka, který prezidentskou kandidaturu oznámil tuto neděli.

 

Hlavu státu chce nyní volit 66 procent respondentů, čtvrtina lidí nechce hlasovat a devět procent ještě není rozhodnuto. Při první přímé volbě prezidenta v roce 2013 byla účast v prvním kole 61,3 procenta a ve druhém 59,1 procenta oprávněných voličů.

Koho by lidé volili podle CVVM
kandidát září 2017 říjen 2017
Miloš Zeman 31 34
Jiří Drahoš 18 22
Michal Horáček 14 13
Jaroslav Kubera 2 2
Vratislav Kulhánek 1 2
Marek Hilšer 1 1
Tomio Okamura - 1
Jiný kandidát 5 3
Neví 28 22

Nejpřijatelnější Drahoš

Účastníci průzkumu také hodnotili, nakolik jsou pro ně uchazeči o úřad hlavy státu přijatelní. Kandidáty bodovali na škále od nuly pro zcela nepřijatelného adepta až po deset bodů pro nejpřijatelnějšího. Nejlepší průměr hodnocení měl stejně jako v září Drahoš, a to s 6,07 bodu, Zeman byl druhý s 4,89 bodu. Drahoše ale zhruba třetina dotázaných nehodnotila vůbec, protože jej buď nezná, nebo nevěděla, jak jej hodnotit. U Zemana byl podíl lidí, kteří ho podle svého vyjádření neznají, zanedbatelný.

Průzkum uskutečnilo CVVM v období od 9. do 19. října. Zúčastnilo se ho 934 obyvatel Česka starších 15 let, z toho 905 s právem volit.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.