0

Babiš: Chceme, aby na nás žaloba EK neměla žádný dopad

Vidělo: 1441 lidí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle svých slov bude snažit, aby žaloba Evropské komise (EK) proti České republice, Maďarsku a Polsku kvůli odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl neměla na ČR dopady. Babiš to uvedl ve čtvrtek po jednání tripartity.

Premiér se chystá o tématu mluvit se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

„Mám termín s panem Junckerem 29. ledna v Bruselu, půjdeme na večeři, připravuji se na to, vystoupil jsem na Evropské radě. Velice pozitivní je, že předseda (Evropské rady) Tusk má stejný názor, že kvóty jsou neefektivní a rozdělují Evropu,“ komentoval Babiš.

Kvóty na přerozdělování migrantů byly přes nesouhlas některých zemí včetně ČR schváleny v září 2015. Kvůli odmítání naplňování programu Evropská komise ve čtvrtek u soudu EU podala proti České republice, Maďarsku a Polsku žalobu. Soudní proces by měl začít koncem roku.

„Nepřipadá mi normální, že když si někdo vzal 12 kvazimigrantů, tak na něj není žaloba a na nás je,” dodal. Na koho tím konkrétně narážel, není zcela jasné. Právě Česko totiž přijalo pouze 12 lidí, než oznámilo, že další už nepřijme.

„Uděláme vše pro to, abychom přesvědčili Evropskou komisi, aby tam nebyl žádný dopad na nás,“ nastínil premiér směr, jakým bude chtít ČR vůči žalobě postupovat.

S Petr Fiala žalobu kritizoval a připomněl, že „pouze zbytečně prohlubuje protievropské nálady a problém nijak neřeší”.

Kvóty měly pomoci Řecku a Itálii, které nezvládaly příliv migrantů ze Sýrie, Iráku ale i dalších, například afrických zemí. Mělo být podle nich přerozděleno 160 tisíc žadatelů o azyl s nárokem na mezinárodní ochranu. Unijní země si jich přerozdělily zhruba 32 tisíc.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.