0

Česko se dostalo do desítky nejchytřejších zemí světa

Vidělo: 1571 lidí

Kde žijí nejchytřejší lidé na světě? Vědci se mnohokrát pokusili odpovědět na tuhle otázku, ale výsledky jejich výzkumů byly moc diskutabilní. Tentokrát se do hry zapojili britský psycholog Richard Lynn a finský politolog Tatu Vanhanen.

Napsali dvě knihy, IQ a bohatství národů a také IQ a globální nerovnost, ve kterých porovnali průměrné ukazatele IQ v různých zemích. Na rozdíl od většiny jiných badatelů nebrali v úvahu jen ukazatele IQ jako takové, ale i úroveň gramotnosti mezi dospělými, délku života, hrubý národní produkt, hrubý domácí produkt a další údaje.

Vedoucí pozice obsadily v jejich žebříčku země Střední Asie — Singapur, Jižní Korea a Japonsko. Průměrné IQ těchto zemí činí 105-108 bodů. Na posledním místě je Rovníková Guinea s 59 body. Česko obsadilo 9. příčku spolu s USA, Francií, Dánskem, Maďarskem, Španělskem a Lotyšskem (98 bodů), Rusko je 10. spolu s Běloruskem a Ukrajinou (97 bodů). Slovensko trochu zaostává, je 11. spolu se Slovinskem a Moldovou (96 bodů).

Tento rating se jen málo shoduje s tradičními. Například v ratingu podle počtu nositelů Nobelovy ceny patří první příčky USA a Velké Británii, zatímco ve výzkumu Fina a Brita jsou až 9. a 7. A naopak. Čína, která se umístila v tomto žebříčku na 3. příčce, není mezi 15 lídry podle počtu laureátu Nobelových cen.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.