0

Česká právnička: znásilnění muslimky není nic brutálního. Ježíš je symbolem

Vidělo: 1614 lidí

Senátorka a právnička Eliška Wagnerová promluvila v rozhovoru pro Respekt o tom, jak lze chápat nedávnou skandální divadelní hru „Naše násilí a vaše násilí“ v Divadle Husa na provázku v Brně, v níž Ježíš znásilnil muslimku.

Média přehánějí?

Zaprvé senátorka zdůraznila, že znásilnění muslimské ženy bylo pouze částí celého představení a nebylo to „nic brutálního". Podle senátorky lze Ježíše chápat spíše jako symbol, než jako biblickou postavu a základ křesťanského náboženství. Podle názoru senátorky to byl symbol koloniální Evropy.

„Té Evropy, která měla, řekněme, kolonie, která řadu zemí, co si budeme povídat, docela dost vysála, která se k řadě lidí rozhodně nechovala s povinnou úctou. Naopak jim dávala najevo, že jsou ‚untermench‘, podlidi."

Wagnerová zmínila, že tzv. slušní lidé, kteří vyjádřili svůj protest ještě na začátku hry, ani neviděli tohle představení celé. Ti, kdo zůstal po celou dobu na svých místech, přestože představení ho zasáhlo, vždy měli možnost odejít.

„To je docela masochistické, ne? Nechat se zraňovat úmyslně."

Wagnerová tvrdí, že je katoličkou, ale je zároveň milovnicí svobody umění a svobodné společnosti. Nevnímala tuto hru jako útok na křesťanského Boha. Právnička říká, že je třeba se spíše zamyslet nad tím, co se dělo v Jugoslávii v devadesátých letech, o těch masakrech a jejich příčinách.

 

Podle Wagnerové je jednou z funkcí umění provokace společnosti k nějakému zamyšlení.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.