0

Greta bude ráda. Odstavení jaderných bloků hrozí velkým zdražením elektřiny, doplatí na to i Češi, varují experti

V Německu končí éra mírového atomu: do roku 2022 by mělo dojít ke konečnému uzavření zbývajících jaderných elektráren. Téma probral deník Právo a zeptal se na názory českých odborníků.

Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora by výrazný narůst cen mohl přijít již příští rok, a to ve chvíli, kdy trh znervózní, nebude-li tempo výstavby nových obnovitelných a plynových zdrojů v Německu dostatečné.

„Teď jsou ceny kolem 50 eur za MWh a je možné, že příští rok překročí hranici 60 eur. Zvrátit by to mohla pouze hospodářská recese v Německu. Silová elektřina, která se na koncové ceně pro domácnost podílí necelou polovinou, by podražila o 20 procent,“ uvedl pro deník Právo Gavor.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček slova svého kolegy potvrdil. „Odchod od jádra se neobejde bez růstu cen elektřiny, doplatí na to německé a bohužel i české domácnosti,“ uvedl Křeček. Ten se pak energie z obnovitelných zdrojů obává, neboť podle jeho slov nedokážou elektřinu dodávat předvídatelně, což povede k tomu, že ji Němci budou v některých okamžicích muset nakupovat jinde. Německou politiku pak v tomto směru považuje a nešťastnou.

Deník připomíná, že touha německé vlády vystoupit z jaderné energie se očividně libí švédské aktivistce Gretě Thunbergové, která vášnivě bojuje proti globálnímu oteplování. 

V roce 2000 německá koaliční vláda schválila zákon, kterým se stanovil plán postupného vyřazování jaderných elektráren a odklonu od jaderné energie. V roce 2010 byl plán upraven tak, aby se prodloužila životnost jaderných elektráren. Vláda stanovila nové lhůty pro uzavření reaktorů v roce 2011 po katastrofě ve Fukušimě po rozsáhlých jednáních. V souladu s rozhodnutím bylo 8 z nejstarších 17 reaktorů odstaveno. Pro zbývajících 9 reaktorů byla stanovena konečná data od roku 2015 do roku 2022.

Thunbergová na klimatickém summitu v OSN

Sedmnáctiletá Greta Thunbergová, která se stala jakýmsi symbolem protestního hnutí proti klimatickým změnám, se proslavila ještě víc, když pronesla emotivní řeč při zahájení klimatického summitu v sídle OSN v New Yorku.

Thunbergová se tehdy ve svém projevu ostře pustila do světových lídrů. Starší generaci obvinila z nečinnosti, pokud jde o boj se změnou klimatu. Osočila navíc světové státníky, že jí prý „ukradli její dětství“.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.