0

Na dně Tichého oceánu byl objeven „ztracený svět“

Vidělo: 1335 lidí

Vědci ze Státního sdružení vědeckého a aplikovaného výzkumu (CSIRO) a Australské národní univerzity při průzkumu Tasmanova moře objevili pohoří, které lidské oko dříve nevidělo.

Byl nalezen skutečný „ztracený svět", uvádí ScienceAlert. Neznámé pohoří v dolní části Tasmanova moře bylo objeveno pomocí zařízení, kterým je vybaveno výzkumné plavidlo Investigator. Pohoří bylo tvořeno starověkými vyhaslými sopkami. Výška některých hor dosahuje tří kilometrů. Navzdory tomu si těchto struktur experti dříve nevšímali. Faktem je, že vrcholy pohoří a oceánského povrchu jsou odděleny dvoukilometrovou vrstvou vody.

Sopečný reliéf má různorodou velikost a tvar. Jsou tam ostré vrcholy, nízké kónické kopce a široké horní plošiny.

Vědci předpokládají, že pohoří kdysi bylo součástí pevniny. Nicméně v důsledku rozpadu Austrálie a Antarktidy šlo pod vodu. Tento proces skončil asi před 30 miliony lety.

Výzkum pokračuje. Nyní vědci musí zjistit, jací tvorové žijí ve „ztraceném světě".

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.