0

Vědci Zemi předpověděli období masového vymírání

Do konce tohoto století zmizí z povrchu Země mnoho druhů zvířat. K takovému závěru došli dánští a švédští vědci. V tuto chvíli planeta zažívá šesté období masového vymírání, které je způsobeno lidskou činností. Mizí sloni a nosorožci. Zatímco roste populace krys.

Během posledních 450 milionů let planeta zažila pět dob masového vymírání. Za tuto dobu vymřelo od 30 do 95 % všech živých bytostí. Příčinou se staly různé přírodní katastrofy, například vulkanické výbuchy, pád nebeských těl.

Ukázalo se, že za posledních 130 tisíc let vymřelo přes 300 druhů zvířat, uvádí RK.

Podle odborníků bude během několika desetiletí ztraceno 99,9 % ohrožených druhů. Největší nebezpečí hrozí velkým savcům, jako jsou nosorožci a asijští sloni. Pravděpodobnost jejich zániku do konce 21. století se odhaduje na 33 %.

Pytláctví je jedním z důvodů hromadného vymírání zvířat. Podle výzkumů vědců od roku 2007 do roku 2014 lovci vyhubili 144 tisíc slonů, kteří obývají savanu a východní Afriku, tím snížili jejich populaci o 30 %.

„Spolu se ztrátou megafauny vstupujeme do doby nadvlády malých savců na Zemi, převážně hlodavců. Obrazně řečeno, slony zkrátka nahradí krysy," řekl vědecký autor Matt Davis.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.