0

Byly vyvráceny mýty o změně klimatu

Vědci ze Spojených států a Kanady dospěli k závěru, že rozsáhlé periodické změny klimatu na severní polokouli Země, které jsou známé také pod pojmem severoatlantická oscilace, nezávisí na sluneční aktivitě, jak se dříve předpokládalo. Uvádí se to v tiskové zprávě na Phys.org.

Severoatlantická oscilace (NAO) jsou periodické změny klimatu na severu Atlantského oceánu, mezi tzv. Islandskou depresí (také minimem) a Azorskou anticyklonou. Je charakterizována kolísáním tlaku na hladině moře, má vliv na sílu větrů a souvisí s tvorbou hurikánů či intenzitou a množstvím srážek. Oscilace dále ovlivňuje to, jak budou chladné zimy v Evropě. Dříve se předpokládalo, že tyto klimatické změny závisejí na Schwabeově cyklu, tedy jedenáctiletém cyklu sluneční aktivity. Někteří vědci, kteří z těchto názorů vycházejí, se tak pokoušeli předpovědět počasí na mnoho let dopředu.

V novém výzkumu však klimatologové zjistili, že mezi NAO a Schwabeovým cyklem neexistuje přímá souvislost. Vědci dokázali, že až do poloviny 60. let nebyl vliv Slunce na oscilaci nijak sledován, i když i v dané době existuje slabá korelace. To je však vysvětlováno jako náhoda, a to kvůli vnitřní variabilitě klimatického systému. Nemůže tak být použita pro předpovídání počasí v budoucnu. Vědci tedy tvrdí, že příčina NAO spočívá v atmosféře Země, nikoliv ve vesmírných jevech.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.