0

Vědci odhalili účel Stonehenge

Vidělo: 1274 lidí

Izotopová analýza kostí prasat, které byly nalezeny v okolí Stonehenge, ukázala, že se do blízkosti monumentu dostala z celé Británie, píší vědci v časopisu Science Advances.

Stonehenge je kamenná stavba v hrabství Wiltshire. Před třemi lety geologové oznámili, že modré kameny z doleritu, ze kterých byl monument budován, byly přivezeny ze západního Walesu. Historici předpokládají, že Stonehenge mohlo být původně vybudováno na jiném místě, následně bylo převezeno a dostavěno do kruhu z místního pískovce. Tato teorie byla potvrzena v minulém roce na základě analýzy kostí „budovatelů“ monumentu.

Jak uvedl Richard Madgwick z Univerzity Cardiff, ve Stonehenge už před stoletím nalezli i pozůstatky několika stovek prasat, která byla snězená během rituálních svátků.

Vědci provedli chemickou analýzu jejich kostí, která ukázala, že zvířata byla přivezena z celé dnešní Velké Británie.

„V podstatě si mohli pořizovat místní maso, nemuseli převážet zvířata, která k tomu nejsou přizpůsobená, stovky a tisíce kilometrů,“ poznamenal Madgwick.

Podle něj mohla existovat určitá pravidla, která přinutila hodující přivážet svá prasata.

Madgwick a jeho kolegové předpokládají, že dodávka zvířat z různých regionů země svědčí o tom, že podobné monumenty hrály důležitou roli v životě všech občanů budoucí Británie, kteří znali o existenci podobných monumentů.

V únoru Sputnik informoval, že bylo odhaleno jedno z tajemství vzniku Stonehenge. Vědci z londýnské univerzity University London zkoumali lom, který těžil modré kameny pro stavbu Stonehenge. V souvislosti s tím zjistili, jak probíhala těžba monolitů. Jeden z kamenolomů, kde byly těženy modré kameny, jež tvoří vnitřní kruh megalitu, se nachází v kopcích v Pembrokeshire (západní Wales) u naleziště Carn Goedog (300 km od Stonehenge). Vědci mají za to, že nejméně pět kromlechových monolitů pochází právě z této oblasti.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.