0

Tajemství Leonarda da Vinciho je odhaleno

Vidělo: 1329 lidí

Génius tisíciletí Leonardo da Vinci byl všestrannou renesanční osobností, která předběhla svou dobu o několik staletí. Vedle malování obrazů se věnoval sochařství, architektuře, přírodovědě, hudbě, vynalézání a psaní. Co ale bylo jeho tajemstvím?

Odborníci z Galleria degli Uffizi ve Florencii (Itálie) prokázali, že Leonardo da Vinci měl ambidextrii (z angl. všestrannost, obojakost), což už se dlouho předpokládalo, ale nebylo to dokázáno. To znamená, že ovládal levou a pravou ruku stejně dobře, uvádí se v tiskové zprávě na Phys.org.

Italští vědci analyzovali kresbu Pohled na údolí řeky Arno, která je považována za jedno z prvních děl umělce a je datováno rokem 1473, kdy Leonardo da Vinci dosáhl věku 21 let. Na obrázku je údolí řeky Arno, která protéká Florencí, s hradem Montelupo.

Odborníci si všimli dvou malých nápisů, z nichž jeden byl napsán na zadní straně obrazu a druhý zrcadlově umístěn na přední straně.

Experti zjistili, že přední nápis na plátně umělec aplikoval levou rukou a na zadní straně pravou rukou.

e známo, že Leonardo da Vinci se narodil jako levák a psal zrcadlovým písmem. Znamená to, že jeho texty by se měly číst zprava doleva. Tento jev se často vyskytuje u leváků. Vědci se však domnívají, že Leonardo se už v dětství naučil používat obě ruce.

„Leonardo se narodil jako levák, ale ve velmi raném věku byl dost vzdělaný, aby použil pravou ruku,“ řekl historik umění Cecilia Frosinini.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.