0

Byl vyvrácen mýtus o vzniku života

Vidělo: 1337 lidí

Vědci z Massachusettského technologického institutu v USA došli k závěru, že ke spontánnímu vzniku života došlo nejspíše v dávných rybnících a ne v oceánech, jak se předpokládalo dříve. Uvádí to tisková zpráva na Phys.org.

Podle názoru vědců mělké vodní nádrže, v nichž vodní vrstva nebyla silnější než 10 cm, obsahovaly vysokou koncentraci dusíku - hlavní složky sloučenin nezbytných pro život.

Dusík byl přítomen ve formě oxidů a akumulován v množství dostatečném pro aktivní chemické reakce s účastí jiných látek. V hlubokých oceánech by koncentrace dusíku nebyly dostatečné.

Oxidy dusíku vznikaly při zániku trojné vazby molekulárního dusíku. Hlavní roli v tomto procesu hrály údery blesku, po nichž se sloučeniny dostávaly do mělkých vodních nádrží a oceánů. V oceánech však zanikly následkem ultrafialového záření a při interaci se železem uvolněným ze skal a rozpuštěným ve vodě. Podle výpočtů to mohlo snížit koncentraci oxidů dusíku tisíckrát ve srovnání s předchozími odhady.

Malá hloubka rybníků přispívala k rychlé akumulaci oxidů dusíku a rozpuštěné železo a ultrafialové záření nepřispívaly jejich rychlému vyčerpání. Sloučeniny mohly interagovat s ribonukleovými kyselinami (RNA) a tvořit první řetězce, které mohly kódovat genetické informace.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.