0

Slovensko by se mělo mít na pozoru. Africký mor prasat se objevil u prvního divočáka

Vidělo: 1297 lidí

Slovenské ministerstvo půdního hospodářství v pondělí informovalo o tom, že na území Trebišovského okresu byl u prvního divočáka identifikován africký mor.

Zvíře vykazovalo změny chování a poté, co jej ulovil myslivec, byl vzorek zaslán na vyšetření do národní referenční laboratoře ve Zvolenu, píše server Topky.sk.

Daniel Hrežík z Odboru komunikace a marketingu ministerstva sdělil, že „místo nálezu je v mysliveckém revíru v katastru obce Svätuše v okresu Trebišov, cca 7 km od společné slovensko-maďarské hranice, kde v oblastech na maďarské straně hranice je už dlouhodobě diagnostikovaný výskyt afrického moru prasat u divokých prasat“.

„Národní expertní skupina pro africký mor prasat analyzuje situaci a přijme opatření, pokud jde o management lovu především z pohledu zjištění moru u divočáků, jako možného zdroje nákazy,“ oznámil.

Závěrem dodal, že tento fakt je důležitým zjištěním z toho důvodu, že divoké prase je zdrojem nákazy i pro domácí prasata. Podle mluvčího bude Agrorezort o vývoji nákazy nadále informovat.

V červenci jsme informovali o tom, že na území Slovenské republiky byl poprvé diagnostikován Africký mor prasat.

Nákaza byla potvrzena v obci Strážne v okrese Trebišov u hranic s Maďarskem. Onemocnění bylo potvrzeno na základě laboratorního vyšetření biologického materiálu v národní referenční laboratoři. Po této události byla přijata jistá opatření. Na základě nařízení Regionální veterinární správy Trebišov bylo nutné usmrtit zvířata v chovu, bylo vytyčeno ochranné pásmo tři kilometry a také pásmo dozoru deset kilometrů od ohniska nákazy.

V současné době je toto onemocnění rozšířeno především v asijských zemích, podle Svazu zpracovatelů masa však není vyloučen celosvětový dopad na ceny vepřového masa.

Situace výskytu moru u prasat se zhoršuje od roku 2018 v Polsku, na Ukrajině a Rumunsku, uvádí stránky Finweb. Mor se zatím v asijských zemích nepodařilo zastavit, léčba zatím stále neexistuje. Nutno podotknout, že pro člověka však onemocnění nebezpečné není.

Úřad veterinárního a potravinového dohledu Ministerstva zemědělství a potravin Běloruska na konci července informoval, že běloruské úřady zavedly zákaz importu vepřového masa z Bulharska a Slovenska kvůli africkému moru prasat. „Podle informací Mezinárodní epizootické agentury na území Bulharska a Košického kraje Slovenska jsou zaregistrovány případy onemocnění prasat africkým morem (AMP). V souvislosti s tím byla zavedena dočasná omezení na dovoz do Běloruska z Bulharska a ze Slovenska živých prasat, zoologických a cirkusových zvířat citlivých plemen,“ píše se ve zprávě úřadu.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.