0

Fallusy a lebky: byla objevena pokladnice čarodějnice z Pompejí

Archeologové provádějící vykopávky na místě italských Pompejí objevili dobře zachovanou truhlu s mnoha neobvyklými artefakty, uvádí agentura Euronews. Místnost, ve které byla tato truhla umístěna, odborníci neoficiálně nazvali „pokladnicí kouzelnice“.

Jak uvádí Euronews, k nálezu došlo v Domě v zahradě - Casa del Giardino. Byly objeveny drahokamy, amulety, korálky, malé zvonečky, panenky a dokonce i malý model lebky. Možná to jsou jen dámské šperky, jejichž nošení dělalo majitelku atraktivnější.

Existuje však romantičtější hypotéza vyjádřená ředitelem archeologického parku Massimem Osannou.

„Všechny tyto předměty jsou vytvořeny z velmi krásných materiálů: jantaru, bronzu, kostí, slonoviny, skla. Tady jsou šperky, náhrdelníky. Všechny souvisí se ženskou krásou.“

Na mnoha ozdobách jsou symboly úspěchu, plodnosti a ochrany před zlými lidmi.

„Našli jsme také přívěsky ve tvaru penisů, pěstí, lebek, skarabů a Harpokrata (bůh ticha - red.),“ řekl vědec.

Vědci předpokládají, že tyto předměty patřily někomu ne příliš vysokého původu - například služebným nebo otrokyním. Archeologové došli k takovému závěru na základě skutečnosti, že v sadě nebyly nalezeny žádné zlaté předměty, kterými se mohli chlubit šlechtičtí a bohatí občané, kteří vlastnili vilu. Šperky byly vytvořeny z polodrahokamů - ametystu, jantaru a karneolu. Takový majetek si mohli dovolit i zástupci nízkých sociálních vrstev Římské říše. Pro šlechtu by naopak vlastnictví takových „cetek“ pochybné hodnoty prostě nebylo prestižní.

Podle pana Osanna mohly být nalezené předměty používány v magických rituálech, které měly jejich majitelce přinést úspěch a jejím soupeřkám neúspěch.

Podle Osannových slov byl obsah truhly z velké části charakteristický pro všechny představitele starověké římské společnosti. Sošky božstev měly chránit děti, pšenice symbolizovala blahobyt a prosperitu a zvonění zvonů odhánělo zlo a neštěstí. Jiné firgurky odstraňovaly uhranutí a prokletí. Lebky a skarabové měli podle víry obyvatel Apeninského poloostrova přitahovat štěstí.


скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.