0

Známe země, kde se pije nejvíce alkoholu. Češi prohráli proti tomuto státu

Světová zdravotnická organizace sestavila žebříček 30 evropských zemí z hlediska spotřeby čistého alkoholu na osobu. Tisková zpráva o výsledcích studie se objevila na webových stránkách Evropské regionální kanceláře organizace.

Podle zveřejněných údajů zaujímá první místo Litva, kde se pije 15 litrů čistého alkoholu na osobu.

Druhé místo obsadila Česká republika, třetí – Německo.

Je třeba poznamenat, že průměrný obyvatel Evropské unie (včetně údajů nezahrnutých v Norsku a Švýcarsku) spotřebuje více než dvě láhve vína týdně, což je považováno za zdraví škodlivé.

V Rusku studie provedena nebyla.

Navzdory přijetí Evropského akčního plánu na snížení škodlivého užívání alkoholu od roku 2012 do roku 2020 nedochází ke snížení spotřeby alkoholu. Zdůrazňuje se, že v Evropě každý rok zemře více než 290 tisíc lidí z důvodů, které souvisejí se spotřebou alkoholu.

Autoři zprávy poznamenali, že alkohol je hlavní příčinou nemocí, které vedou k invaliditě na mnoho let a obecně ke snížení produktivity. Kromě toho pod vlivem alkoholu dochází ke smrti každého čtvrtého mladého člověka. 

V loňském roce bylo za nejvíce pijící zemi v Evropě označeno Estonsko.

Kde se nejvíce utrácí za alkohol?

Na začátku roku bylo informováno o tom, že největší podíl výdajů domácností na alkohol mají členské státy EU z okolí Baltského moře. Česká republika se v tomto žebříčku umístila na pátém místě. Včera tyto statistické údaje zveřejnila agentura Eurostat.

Podle údajů měly evropské domácnosti v roce 2017 utratit více než 130 miliard eur na nákup alkoholických nápojů.

„Estonské domácnosti utrácely v průměru 5, 2 % svých příjmů za alkohol, což je nejvyšší hodnota v EU. Druhé místo obsadilo Lotyšsko (4, 9 %) a třetí místo patří Litvě (4%). Následuje Polsko (3, 5 %), Česká republika (3, 3 %), Maďarsko (3 %) a Finsko (2, 8 %). Obyvatelé Španělska (0, 8 %), Itálie, Řecka (0, 9 %) a Nizozemí (1, 2 %) utratili za nákup alkoholu nejmenší částky," uvedla agentura.

Na seznamu zemí OECD v celkové spotřebě čistého lihu na obyvatele v litrech, který zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2015, se však Česka Republika umístila na prvním místě.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.