0

Je oznámeno nejšpinavější místo na světě

Vidělo: 1684 lidí

Malý neobydlený Hendersonův ostrov v Tichém oceánu se stal nejšpinavějším místem na planetě, vyplývá to ze zveřejněné zprávy Národní akademie věd USA.

Podle dokumentu, který společně vypracovali specialisté University of Tasmania a Královské společnosti pro ochranu ptactva Velké Británie, je na neobydleném Hendersonově ostrově ležícím v Tichém oceánu mezi břehy Nového Zélandu a Latinské Ameriky zafixována největší koncentrace odpadků na jeden metr čtvereční. Podle výpočtu specialistů hustota znečištění činí 671 objektů na metr čtvereční. Rozloha ostrova je 4,3 hektaru.

Vědci stanovili, že celkový počet objektů, které se na ostrov dostaly, je asi 37,7 milionů. Celková hmotnost odpadků je podle odhadu specialistů 17,6 tun. Zároveň se na pláži, která je široká 10 metrů, objevuje průměrně asi 27 nových objektů každý den.

Autoři publikace zdůrazňují, že příčinou této situace je prudký nárůst výroby plastu ve druhé polovině minulého století. „Pokud bude světová výroba plastu stále růst, i nadále to bude ovlivňovat přírodní krásy a biologické rozmanitosti, které jsou pro tento ostrov a další místa, která jsou zahrnuta v seznamu světového dědictví UNESCO, charakteristická," shrnují autoři zprávy.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.