0

Vědci zjistili, jaká země může být domovem dávné civilizace

Vidělo: 1611 lidí

Nečekaný nález v Peru vypovídající o přítomnosti lidí v blízkosti znamenitých pyramid v údolí Chicama už před 15 tisíci lety ukazuje na velmi rychlé tempo rozvoje civilizace v Novém světě, uvádí vědci v článku zveřejněném v časopise Science Advances.

Adovasio a jeho kolegové objevili náznaky toho, že Jižní Amerika nebo celý Nový svět mohly být osídleny mnohem dříve, než předpokládáme. Jak uvádějí, objevili celé „hory" artefaktů na břehu Tichého oceánu v městečku Huaca Prieta. Vědci říkají, že Huaca Prieta leží v dolině Chicama, kde jsou postaveny nejstarší pyramidy Peru, a kde jsou často nacházeny stopy táborů předků Indiánů.

Při vykopávkách u jedné z podobných mohyl vědci našli množství primitivních pracovních nástrojů a travních košů, jejíž podoba je přinutila předpokládat, že jsou spojeny se stopami velmi dávné civilizace. Navíc archeologové našli velký počet látek, pozůstatky jídla a další stopy existence poměrně vyspělé civilizace.

Prověřili tuto teorii tím, že změřili podíl radioaktivních izotopů na rákosí a stoncích bavlníků, ze kterých byly spleteny koše. To dovolilo vědcům zjistit, že stáří jejich nálezů je daleko za hranicemi toho, co očekávali. Většina artefaktů je starší více než osm tisíc let, a některé z nich přesahovaly hranici 15 tisíc let.

Natolik úctyhodný věk košů a látek, které jsou ozdobené vzory, mluví o tom, že jsme nedoceňovali tempo rozvoje civilizace v Novém světě. Jak uvádí vědci, obyvatelé údolí Chicama už před 15 tisíci lety uměli nejen dělat látky a nádoby, ale zároveň obstarávat potravu v moři i na souši, mořskou faunu chytali pomocí kostěných háčků a kamenných harpun, na souši pěstovali a sbírali avokádo, hrách, pepř a dýni.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.