0

Geologové předpověděli rozkol Eurasie na jezeru Bajkal

Vidělo: 1447 lidí

Sibiřští vědci předpovídají, že za 20 milionů let se největší kontinent na Zemi Eurasie rozdělí na dvě části na jezeře Bajkal, na jehož místě se objeví nový oceán, uvádí publikace Sibiřského oddělení Ruské akademie věd Nauka v Sibiri (Věda na Sibiři).

K takovému závěru došli vědci z Institutu geologie a mineralogie Sibiřského oddělení Ruské akademie věd a Novosibiřské státní univerzity, kteří rekonstruují historii Bajkalu a předpovídají jeho možnou budoucnost tím, že spojují tektonické procesy a nakupené usazeniny v prohlubních Bajkalské riftové zóny a také zobecňují údaje získané jinými vědci.

„V zemské kůře přímo uprostřed Eurasie se nachází ohromný příkop pojmenovaný Bajkalská riftová zóna. Postupně se rozšiřuje, a pokud se nezmění geodynamická situace, tak se za 20 milionů let největší kontinent opět rozdělí na dvě části a na místě Bajkalu bude nový oceán," uvádí se ve zprávě.

Vědci poznamenávají, že dříve se takový výhled ohledně Bajkalské riftové zóny nedělal: geologové zkoumali jeho jednotlivé části a obecné práce se týkali pouze centrální zóny tohoto regionu, přímo samotné prohlubně jezera Bajkal. Navíc se mnohé údaje shromažďovali pouze v ruštině a nebyly přístupné vědcům ze zahraničí.

Ve vědci obnoveném vyobrazení se ukázalo, že před Bajkalským riftem, který vznikl v druhohorách (asi před 100-70 miliony lety), na jeho místě také existoval systém riftových prohlubní. Bajkal je centrální a nejstarší oblast příkopu. Několik desítek milionů let se Bajkalská riftová zóna rozvíjela celkem klidně, ale asi před 7-5 miliony k něčemu došlo a začala aktivní fáze extenze, kdy se rychlost tektonických pohybů náhle zvýšila. V této době začaly vznikat hory a propadliny.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.