0

Ze „zemské“ strany Slunce zmizely všechny skvrny

Vidělo: 1461 lidí

Astrofyzikové zachytili řídký jev: na té straně Slunce, která je obrácena směrem k Zemi, nejsou žádné skvrny. Je pravděpodobné, že žádné skvrny nejsou ani na odvrácené straně Slunce. To stojí na stránce laboratoře rentgenové astronomie Slunce Fyzikálního institutu Leběděva Ruské akademie věd (FIAN).

„V současné době na straně, která je obrácena k Zemi, není vidět ani jedna skvrna. Zdali jsou skvrny na odvrácené straně, to je těžké říci. Pokud ale budeme vycházet z fotografií Slunce za poslední dva týdny, kdy byla tato strana obrácena k Zemi, tak tam skvrny nebyly," stojí ve zprávě.

Každých 11 let se magnetické pole Slunce mění, pozvolna se zesiluje a zeslabuje: počet skvrn na hvězdě dosahuje maxima a přibližně uprostřed mezi mezními body nastupuje minimální sluneční aktivita. V letech maximální síly magnetického pole hvězdy se objevuje nejvíce skvrn, které na Zemi vyvolávají magnetické bouře. Perioda klidu — sluneční minimum — zase obyčejně trvá okolo roku, má nastoupit na konci roku 2018 a první polovině roku 2019.

„To, že rok před začátkem minima, skvrny téměř zcela zmizely, hovoří o tom, že minimum je očekáváno velmi, velmi hluboké. (…) Sám fakt, že minimum je hluboké, ale krátké, pravděpodobně nic neovlivní. Pokud ale existuje riziko, že minimum bude trvat déle, tak to může být nepříjemná situace," řekl pro TASS hlavní vědecký pracovník laboratoře rentgenové astronomie Slunce FIAN Sergej Bogačev.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.