0

Byl nalezen poslední kazašský „jednorožec“

Vidělo: 1477 lidí

Vědci objevili dobře zachovanou lebku elasmothera (jednorohého nosorožce) – vyhynulého srstnatého savce Elasmotherium sibiricum z rodu nosorohých, kteří mohli být prototypem jednorožce v mýtech starodávných národů. Věk ostatků dosahuje 29 tisíc let. Píše o tom Science Alert.

Zvířecí kosti byly nalezeny v Pavlodarské oblasti Kazachstánu. Vědci se domnívají, že na jihu Západní Sibiře se dlouhou dobu zachovávaly vhodné podmínky pro život elasmotherů (nosorožců jednorohých). Poslední zástupci Elasmotherium sibiricum zřejmě vyhynuli před 350 tisíci lety.

Typický zástupce sibiřských jednorohých nosorožců byl dva metry vysoký, 4,5 metru dlouhý a vážil až čtyři tuny. Tento druh byl poprvé popsán v roce 1808. Žil na území současné Ukrajiny, Povolží, Předního Uralu, Sibiře a Číny. Podle předpokladů byl pokryt srstí, jelikož patřil k fauně žijící v době ledové. Na čele měl dlouhý a tlustý roh.

V květnu 2017 v časopisu Current Biology byla informace o tom, že na břehu řeky Volhy blízko Uljanovska byly objeveny ostatky plesiosaura. Velký mořský plaz nazvaný Luskhan itilensis (latinsky „hlavní duch") žil v rané křídě před 130 miliony let.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.