0

Na Marsu objevili zásoby čisté vody

Vidělo: 1452 lidí

Vědci z Geologické služby USA zjistili, že se pod povrchem Marsu rozkládají v hloubce 1-2 metrů velké vrstvy čistého vodního ledu o tloušťce do 100 metrů. Objev byl učiněn s pomocí meziplanetární stanice Mars Reconnaissance Orbiter, která vyfotografovala skalní výběžky vystavené erozi. Článek výzkumníků byl uveřejněn v časopisu Science.

Je známé, že na Marsu je voda v podobě ledu, ale je převážně obsažena ve věčně zamrzlé půdě (kryosféře) a je smíšená s prachem, horninami a dalšími vtroušeninami. Ve středních šířkách činí podíl vodního ledu v kryosféře pouhých 20 %, avšak vědci se domnívají, že objevili čistou zamrzlou vodu, která je, možná, vhodná k použití astronauty.

Odborníci prozkoumali obnažené horniny s pomocí spektroskopu CRISM a zjistili, že obsahují zamrzlou vodu. Data systému THEMIS, který měří teplotu povrchu, svědčí o tom, že led tvoří poměrně tlustou vrstvu, a nikoli tenkou kůru.

Podle názoru výzkumníků svědčí tento objev o tom, že na Marsu je více dostupné vody, než si mysleli dříve. Mělo se za to, že led v nízkých šířkách není stabilní a rychle se sublimuje, mění se v páru. Jenže skutečnost, že se nachází v malé hloubce, zřejmě předchází zničení vrstev. Vědci zároveň pozorovali aktivní erozi výběžků způsobenou táním obnažené ledové vrstvy.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.