0

Biologové zjistili, jak se dá vyhnout štípání komárů

Vidělo: 1439 lidí

Komáři mají schopnost zapamatovat si nebezpečný pach a pak se mu vyhýbat. Může to přispět k vývoji prostředků proti komárům, jež přenášejí nebezpečné choroby. K tomuto závěru dospěli biologové z Washingtonské univerzity v USA.

Jejich článek přináší Current Biology.

Výzkum samiček komárů přenášejících žlutou zimnici probíhal následovně: dávali je do komory, kde se nacházela látka s pachy různých lidí a myší. Když na ni komáři usedali, simulovali vědci s pomocí vibrace ochranu oběti před štípnutím.

Za 24 hodin vypustili komáry do jiného prostoru se dvěma koridory: jeden neměl žádný pach, druhý měl pachy z předcházejícího pokusu. Hmyz přitom neletěl koridorem, kde to páchlo po jejich předcházejících „obětích", jež „kladly odpor."

Ve výzkumu se praví, že zapamatovat si pach pomáhá komárům dopamin: geneticky modifikovaní komáři, jež měli ztížené tvoření tohoto hormonu, nerozlišovali pachy.

Autoři výzkumu se domnívají, že jejich objev dokáže přispět velkým přínosem. Porucha ve tvoření dopaminu pomocí genového inženýrství může odnaučit komáry rozeznávat pachy lidí a donutit, aby se báli prudkých pohybů.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.