0

Mutant raka obsadil Evropu a Madagaskar. Množí se klonováním a objevil se před 25 lety

Vidělo: 1349 lidí

Světem se šíří zvláštní druh sladkovodních raků. Jedná se pouze o samičky a rozmnožují se „klonováním“ bez účasti samce. Vědci doufají, že jejich výzkum pomůže v boji proti rakovině.

Jak píše list The Guardian, tento druh raka, který pochází ze společného samičího předka, se zmutoval v jednom z německých akvárií. Poté, co byl vypuštěn, tento invazivní druh dobývá svět a ohrožuje původní živočichy. Za posledních 23 let se dokázal rozšířit z Německa přes Švédsko a Madagaskar do Japonska.

Jak uvádí Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, tento rak mramorový (Procambarus fallax f. virginalis) se množí partenogeneticky, tj. bez účasti samce, když se „z neoplozených vajíček líhnou samice geneticky shodné s matkou", zatímco samci tohoto druhu vůbec neexistují. Jedná se tak o klonální vývoj, kdy jedinci vznikají z jednoho předchůdce nepohlavním dělením.

Vědce překvapil reprodukční úspěch tohoto raka a jejich neuvěřitelná schopnost přizpůsobovat se k novému prostředí. Proto doufají, že studium těchto „naklonovaných" račích samiček pomůže s odhalením způsobu, jak se rakovinové nádory adaptují k novému prostředí a stávají se odolnými vůči lékům.

Tým z německého Centra pro výzkum rakoviny pod vedením Franka Lyka se nyní chystá porovnat klonální vývoj raka mramorového a nádorů. Epigenetický mechanismus fungující jako vypínač, který zapíná a vypíná geny, umožňuje těmto rakům a nádorům adaptaci k rozmanitému prostředí. Díky tomuto výzkumu se léčba rakoviny může stát mnohem účinnější.

скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.