0

Mutant raka obsadil Evropu a Madagaskar. Množí se klonováním a objevil se před 25 lety

Vidělo: 1434 lidí

Světem se šíří zvláštní druh sladkovodních raků. Jedná se pouze o samičky a rozmnožují se „klonováním“ bez účasti samce. Vědci doufají, že jejich výzkum pomůže v boji proti rakovině.

Jak píše list The Guardian, tento druh raka, který pochází ze společného samičího předka, se zmutoval v jednom z německých akvárií. Poté, co byl vypuštěn, tento invazivní druh dobývá svět a ohrožuje původní živočichy. Za posledních 23 let se dokázal rozšířit z Německa přes Švédsko a Madagaskar do Japonska.

Jak uvádí Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, tento rak mramorový (Procambarus fallax f. virginalis) se množí partenogeneticky, tj. bez účasti samce, když se „z neoplozených vajíček líhnou samice geneticky shodné s matkou", zatímco samci tohoto druhu vůbec neexistují. Jedná se tak o klonální vývoj, kdy jedinci vznikají z jednoho předchůdce nepohlavním dělením.

Vědce překvapil reprodukční úspěch tohoto raka a jejich neuvěřitelná schopnost přizpůsobovat se k novému prostředí. Proto doufají, že studium těchto „naklonovaných" račích samiček pomůže s odhalením způsobu, jak se rakovinové nádory adaptují k novému prostředí a stávají se odolnými vůči lékům.

Tým z německého Centra pro výzkum rakoviny pod vedením Franka Lyka se nyní chystá porovnat klonální vývoj raka mramorového a nádorů. Epigenetický mechanismus fungující jako vypínač, který zapíná a vypíná geny, umožňuje těmto rakům a nádorům adaptaci k rozmanitému prostředí. Díky tomuto výzkumu se léčba rakoviny může stát mnohem účinnější.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.