0

Astronomové předpověděli brzké prudké snížení aktivity Slunce

Vidělo: 1448 lidí

Slunce bude v roce 2050 chladnější a nejasnější, předpověděli astronomové z Kalifornské univerzity v San Diegu. Informuje o tom portál Phys.org s odkazem na publikaci v Astrophysical Journal Letters.

Vědci mají za to, že tyto změny budou výsledkem „Grand Minima" sluneční aktivity. Je to periodický jev (Grand Solar Minimum), během kterého magnetické pole Slunce slábne, vzniká méně skvrn a vyzařuje méně ultrafialových paprsků.

Odborníci během 20 let pozorovali záření hvězd podobných Slunci a na základě tohoto výzkumu dospěli k závěru, že Slunce ztratí v polovině 21. století svoji jasnost.

Sluneční aktivita se zvyšuje a snižuje každých 11 let. Podle výpočtů astronomů, mohou sluneční teploty klesnout do roku 2050 na Maunderovo minimum, jež bylo zaregistrováno v období přibližně 1645-1715. Tenkrát vzniklo na Slunci, podle výpočtů astronoma Edwarda Waltera Maundera, místo obvyklých 40-50 tisíc pouhých 50 skvrn. Toto období v dějinách označují často za malou dobu ledovou, jenže nikoli všichni vědci souhlasí s tímto tvrzením, ale mají za to, že dokonce v důsledku mocného poklesu sluneční aktivity nemůže dojít ke globálnímu ochlazení.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.