0

V permafrostu byla nalezena nová hrozba pro lidstvo

Vidělo: 1613 lidí

Vědci Amsterdamské svobodné univerzity zjistili, že tání permafrostu může vést ke zvýšení množství uhlíku emitovaného do atmosféry. To může zvýšit míru oteplování klimatu a zesílit související katastrofické jevy, jako jsou sucha, záplavy a extrémní mrazy. Je to uvedeno v publikaci Science Alert.

Vědci zkoumali chemické složení vody v jezerech a řekách na severozápadním území Kanady. Zjistili, že s nástupem léta se v nádržích zvyšuje obsah rozpuštěného uhlíku a oxidu uhličitého. Vědci to připisují skutečnosti, že při tání permafrostu dochází k uvolnění uhlíku, který se dříve nacházel v rostlinných zbytcích, jež jsou uchovávány v zmrzlé půdě.

Globální oteplování přispívá ke stále silnějšímu zničení kryosféry. Výsledkem je, že rostlinné zbytky, jejichž věk je přibližně 3-4 tisíc let a více, jsou vystaveny účinkům mikrobů, což vede k uvolnění uhlíku.

Vědci přiznávají, že uvolňování starého uhlíku může být součástí geochemického cyklu. Faktem je, že kvůli jevu nazývanému kryoturbace, kdy se vrstvy půdy míchají kvůli sezónnímu rozmrazování a zmrazení, se starý uhlík může dostat na místo nového, který se nedávno dostal do permafrostu. Proto je obtížné určit, zda únik staré organické hmoty je spojen s obyčejným cyklem nebo globálním oteplováním. Vědci se však domnívají, že druhá možnost je pravděpodobnější.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.