0

Cizí životní prostředí vytvořeno na Zemi

Vidělo: 1509 lidí

Vědci zjistili, že chemická mlha a mraky jsou schopny ovlivnit povrchovou teplotu a schopnost planety podporovat život. Týmu vědců z univerzity Johna Hopkina v Baltimoru se poprvé podařilo obnovit atmosféru devíti exoplanet v laboratorním prostředí.

„Myslím si, že se hodně dozvíme o naše sluneční soustavě z těchto experimentů. Nechceme se dozvědět o jediné planetě. Chceme se dozvědět, jak fungují planety," řekla Dr. Sarah Horst, vedoucí výzkumný pracovník univerzity Johna Hopkina a hlavní autor studie zveřejněné v Nature Astronomy tento týden, uvádí BBC News.

Dr. Christiane Helling z Centra pro exoplanetovou vědu na univerzitě v St. Andrews uvedl, že objev je „velkým krokem v exoplanetovém výzkumu".

Vědci již dávno hledali exoplanety — nebeské tělesa rozměru Zemi, které se otáčejí kolem hvězd podobných Slunci. Super-Země a mini-Neptun, jsou nejobvyklejší skupinou dosud objevených exoplanet.

Nejbližší super-Země, Proxima b, která se nachází více než 40 bilionů kilometrů od naší planety Země, je velmi obtížné sledovat, ale vědci věří, že mraky a mlhy zahalující vzdálené exoplanety by jim měly pomoci určit teploty a chemické složení jejich atmosféry.

Vědci se domnívají, že mraky a mlhy, určující teplotu a chemii atmosféry exoplanety, mohou být vyrobeny ze šumivých minerálů, které mohou rozptýlit světlo a ovlivnit povrchovou teplotu, nebo vyjit na povrch ve formě srážek.

Dr. Horst a její tým replikovali atmosféru devíti potenciálních světů ve snaze zjistit, jak tato atmosférická chemie skutečně funguje.

Když vesmírný dalekohled Jamese Webba bude vypuštěn v roce 2019, bude vědcům poskytovat lepší přehled o atmosféře exoplanet a hledat známky života.

Sarah Horst doufá, že práce její týmu pomůže vyloučit nepřesné organické známky. Stále si myslí, že získané výsledky naznačují, že exoplanety mohou být schopny vytvářet prvky pro život.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.