0

V Atlantiku objevili příznaky globální katastrofy

Vidělo: 1572 lidí

Vědci z University College London zjistili, že Golfský proud slábne a dosáhl minima za posledních 1600 let. Podle názoru vědců to může vést ke vzniku surových zim v západní Evropě, zrychlenému zvyšování hladin moře a zeslábnutí tropických dešťů. Informuje o tom The Guardian.

Základní složkou globálního cirkulačního systému oceánů — Atlantický výměník, který zahrnuje teplé proudy probíhající vrchními částmi oceánu z jihu na sever a také hlubinné chladné vody probíhající v opačném směru. Globální oteplování brání ochlazování vody a tání ledu Antarktidy, což vede k tomu, že se do Severního ledového oceánu dostává velký objem sladké vody, která tím pádem není stejně hustá.

Vědci zanalyzovali usazeniny na mysu Hatteras v americkém státu Severní Karolína, kde se potkává teplý Golfský proud a studený Labradorský proud. Kvůli tomu vzniká zvíření a mělčiny z naneseného písku, které jsou pro lodě nebezpečné. Z velikostí těchto mělčin lze poznat sílu proudu v jednotlivých období.

Ukázalo se, že rychlost Atlantického výměníku dosáhla rekordního minima za více než 1600 let, proud je slabší o 15 %. Zpomalování začalo po skončení doby ledové ve 14. až 19. století. Tato tendence pokračovala kvůli globálnímu oteplování. Vědci také došli k závěru, že Golfský proud bude ještě slabší, protože atmosféra Země se nadále zahřívá kvůli velkému spalování fosilního paliva.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.