0

Ve starém hrobu byl objeven první kyborg na světě

Vidělo: 1623 lidí

Vědci z Univerzity La Sapienza v Římě objevili ostatky člověka, žijícího přibližně v VI. století našeho letopočtu, s protézou ve tvaru dlouhého nože na jedné ruce. O nálezu se hovoří v článku uveřejněném v časopise Journal of Anthropological Sciences, uvádí Science Alert.

Kostra byla objevena v Langobardské nekropoli, která se nachází na severu Itálie a datuje se VI.-VIII. stoletím. Kostra patřila muži ve věku 40-50 let, jehož zápěstí a část předloktí na pravé ruce byly amputovány. Vědci zjistili, že muž přišel o ruku následkem těžkého úrazu, například komplikované zlomeniny následkem nešťastného pádu.

Na loketní a vřetenní kosti jsou vidět stopy působení protézy včetně kostního mozolu a ostruhy. Kromě toho o přítomnosti protézy svědčí i silné opotřebení zubů, k němuž došlo pravděpodobně následkem utahování čelistí řemenů upevňujících náhradu ruky. Byly také nalezeny zbytky kůže, která sloužila jako fixační materiál.

Na kostře leželo ostří, jehož jeden konec se nacházel vedle amputované ruky. Vědci se domnívají, že je to část protézy, jelikož u jiných koster v nekropoli ležely osobní zbraně vždy vedle těla.

Kyborgem je nazývána jakákoliv živá bytost, která má v těle mechanické nebo elektronické komponenty.

Jedním ze směrů kyborgizace je protézování, nahrazující člověku části těla nebo celé orgány. Protézami mohou být bionické ruce, oční implantáty nebo umělé srdce.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.