0

V Keni našli jeskyni, ve které žili lidé před 78 tisíci lety

Vidělo: 1559 lidí

Vědci z německého Ústavu lidského rozvoje Společnosti Maxe Plancka vykopali a prozkoumali stanoviště pravěkých lidí v jeskyni Panga ya Saidi v Keni, oznámil list Haaretz.

Panga ya Saidi je ve skutečnosti několik jeskyň o celkové délce až tisíc metrů. V současné době se nacházejí 15 kilometrů od břehu, tato vzdálenost se ale měnila v závislosti na úroveň vody. Výzkumníci se domnívají, že obyvatelé jeskyň nechytali ryby, ale věnovali se lovu a sběru.

Objevy udělané díky tomuto nálezu vyvracejí teorii náhlého rozmachu inovací: lidé postupně přecházeli k dokonalejším nástrojům a učili se obrábět kámen postupně. Třeba nejjednodušší kamenné nástroje nalezené v Panga ya Saidi se datují obdobím před 78 tisíci lety, a před 67 000 lety se už dělali dokonalejší nástroje: hroty šípů a čepele. O dva tisíce let později se lidé naučili dělat korálky ze skořápky pštrosích vajec a lastur měkkýšů, a ještě o dva tisíce let později ovládli řezbu do kostí.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.