0

V ledovcích nalezli stopy existence starých civilizací

Vidělo: 1355 lidí

Mezinárodní tým vědců našel ve vzorcích Grónského ledovce stopy emisí olova, které pochází z období 1100 př. n. l. až 800 n. l. Ukázalo se, že stáří usazenin těžkých kovů odpovídá období rozkvětu a pádu starověkých evropských civilizací. Je to uvedeno v tiskovém prohlášení na Phys.org.

Jak se uvádí v članku, olovo se dostávalo do atmosféry kvůli těžbě evropských olovnato-stříbrných rud v době starověkého Řecka a Římské říše, poté se větrem přenášelo přes Atlantský oceán do Grónska. Tady se kovové částice usazovaly spolu s prachem a kapkami vody, čímž se dostávaly do ledovců. Vědci prozkoumali hladiny olova ve vzorcích, přičemž provedli více než 21 tisíc měření, které pokrývaly 1900 let.

Vědci předpokládají, že významná část olova se do životního prostředí dostala kvůli těžbě stříbra, které bylo použito k výrobě mincí. To umožňuje vytvoření spojení mezi úrovněmi olova v ledu a stavem ekonomiky této doby. Emise těžkých kovů vzrostly již v 9. století př. n. l., kdy Féničané rozšiřovali síť obchodních cest v západním Středomoří. Maximální kontaminace byly v dobách rozkvětu Římské říše (1. až 2. století n. l.).

Snížení koncentrace olova probíhalo synchronně s morovými epidemiemi a také v době válek a politických krizí. Kromě toho se v posledních 80 letech existence starověkého Říma snížily emise těžkých kovů téměř čtyřnásobně.

Starověcí Římané vyráběli olověné roury pro vodovodní potrubí, což způsobilo chronickou otravu těžkými kovy. To ovlivňuje trávicí a centrální nervový systém člověka. Symptomy zahrnují oslabení paměti, depresi, nevolnost, bolest břicha, bolesti hlavy, poruchy řeči a anémii. Zvláště destruktivně olovo ovlivňuje zdraví dětí, přispívá ke slabomyslnosti, poruše pozornosti a zvýšené agresivitě.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.