0

Byl vysvětlen záhadný fenomén v magnetickém poli Země

Vidělo: 1463 lidí

Vědci z Univerzity v Cambridgi našli možné vysvětlení anomálního posunu magnetického pole Země směrem na západ. Podle vědců je drift spojen s vlnami Rossby, které vznikají na vnějším jádru planety.

Uvádí se to v tiskové zprávě na Phys.org.

Posun byl objeven už v roce 1962, přičemž přesná příčina variace magnetického pole zůstává neznámá.

Podle názoru vědců může být drift způsoben vlnami Rossby, které vznikají v rotujících kapalinách a plynech. Jsou to pomalu běžící vlny, které vznikají v oceánech a zemské atmosféře a také v plynových obalech jiných planet a vnějších vrstvách hvězd. V atmosféře jsou zastoupeny záhyby výškových větrů a oceánské vlny běží po hranici teplé a studené vodní vrstvy.

Vlny Rossby se také vytvářejí na vnějším jádru a podle názoru vědců odpovídají za posun magnetického pole nehledě na to, že běží východním směrem. Podle analogie s oceánskými vlnami, které mohou přemísťovat objekty opačným směrem, než se samy pohybují, pohyby v jádru mohou „postrkovat" magnetické pole k západu.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.