0

Genetici odhalili tajemství původu mocné starověké civilizace

Vidělo: 1432 lidí

Genetici na univerzitě sv. Martina de Porrese v Peru zjistili, že vládci starých Inků, kteří založili indiánský stát v Jižní Americe v XI. až XVI. století, byli geneticky spojeni s lidmi, kteří žili na břehu jezera Titicaca a také v oblasti Cuzco na jihovýchodě Peru. Oznámil to portál Science Alert.

Incká říše, čili Tawantinsuyu, byla největším středověkým státem Ameriky až do vpádu conquistadorů, a zahrnovala území nynějších Peru, Chile, Bolívie a Ekvádoru.

V současné době žijí potomci Inků ve Středních Andách, je ale málo známo o rodokmenu vládců jejich říše. Je několik legend o původu nejvyššího vládce, který založil Tawantinsuyu. Podle první z nich žili jeho předkové v provincii Paruro v oblasti Cuzco. Podle jiné verze pocházeli vládci od lidí, kteří žili na ostrově Sol u jezera Titicaca.

Vědci prozkoumali vzorky DNA odebrané obyvatelům města Puno a oblasti Cuzco. Porovnali je s třemi tisíci jiných vzorků genetického materiálu odebraných potomkům vládce. Ukázalo se, že tyto skupiny lidí mají genetickou podobnost, což svědčí o tom, že obě legendy jsou zčásti pravdivé. Vědci se domnívají, že předci vrchního vládce emigrovali z oblasti Puno do Cuzco a poté byla založena Tawantinsuyu.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.