0

Teleskop Gaia našel prvního „špinavého“ bílého trpaslíka

Vidělo: 1383 lidí

Teleskopu Gaia se podařilo najít svého prvního osamoceného bílého trpaslíka, který je znečištěn kovy, informace jsou uvedeny ve článku v Research Notes of the American Astronomical Society. Hvězda byla pojmenována GaiaJ1738-0826.

Historicky prvního bílého trpaslíka, který byl obohacen kovy, objevil už v roce 1917 americký astronom Adriaan van Maanen.

Skupina amerických a kanadských astronautů pod vedením Carla Melise z Centra astrofyziky a kosmických věd zkoumala poslední údaje teleskopu Gaia Evropské kosmické agentury. Nástroj změřil zářivost a barvu 1,7 miliard hvězd a změny těchto parametrů pro 500 milionů objektů. Navíc byly do katalogu zařazeny i údaje o rychlosti paprsků 7 milionů hvězd, což vědcům umožňuje zjistit, po jaké trajektorii vůči centra Mléčné dráhy se pohybují.

Na základě analýzy vztahu koncentrace atomů vápníku a vodíků astronauti spočítali, že GaiaJ1738-0826 by v současném stavu měla spotřebovávat asi 2 600 kilogramů vápníku za sekundu. Z čehož vyplývá, že celkem může hvězda „pojídat" asi 160 tisíc kilogramů látek každou sekundu.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.