0

Rozžhavená planeta: Ve světě padají klimatické rekordy, experti varují před katastrofou

Vidělo: 1389 lidí

Klimatické mapy odhalují rekordní teploty po celém světě. Podle meteorologů planeta dnes zažívá jeden z nejintenzivnějších tepelných útoků v moderní historii.

Extrémní vedra nadále panují ve světě. V současné době jsou v ohrožení přes dvě miliardy lidí, varují odborníci. Na tepelných mapách z minulého týdne je vidět, jak města na severní polokouli zaznamenávala extrémní teploty. Rekordy padaly v Evropě, Severní Americe, na Středním východě a v západní Asii.

V Evropě rekordy padaly na Britských ostrovech. V Irsku 28. června dosáhla teplota 32 °C, což je nový rekord. Belfast v Severním Irsku 28. června dosáhl teploty 29,5 °C; i zde jde o nový rekord. V Castledergu byla 29. června naměřena hodnota 30,1 °C, opět jde o rekordní teplotu.

V Severní Americe Kalifornská univerzita v Los Angeles naměřila své nejvyšší teploty na 43,8 °C 6. července. Denver zaznamenal rekordní teplotu 40,5 °C 28. června. Montréal zaznamenal svou historicky nejvyšší teplotu od počátku měření (které trvá 147 let) 36,6 °C také 2. července. Denver zaznamenal rekordní teplotu 40,5 °C 28. června.
V Euroasijském regionu se též zaznamenávaly rekordy. Tbilisi v Gruzii hlásilo 4. července 40,5 °C, což je místní rekord. Teplota v arménském Jerevanu dosáhla 42 °C. Opět zdejší rekordní teplota za celé období měření. Několik lokalit v jižním Rusku překonalo rekord nebo se vyrovnalo zdejším nejteplejším teplotám v červnu. Kurajját v Ománu hlásil teplotu 42 °C, což byla pro toto období horka nejvyšší teplota na světě.

Meteorolog z Nebrasky Nick Humphrey věří, že v minulém týdnu planeta zažila nejsilnější tepelný útok v moderní historii. Teploty přesahující světové rekordy byly zachyceny satelitními obrazy a počítačovými klimatickými modely. Meteorolog Humphrey je obzvláště znepokojen klimatickou situací na severní Sibiři.

„Je to naprosto neuvěřitelné a opravdu se jedná o nejintenzivnější teplotní událost, jakou jsem kdy viděl na Sibiři," řekl odborník.

Oteplování atmosféry a oceánů přináší čím dál viditelnější projevy, které se dotýkají každého z nás, i když si to mnozí ještě neuvědomují. V České republice, kde též panují vedra, si většina horka užívá a neuvědomuje si, že se jedná o klimatickou katastrofu, která bude mít i nadále negativní důsledky na počasí po celý rok. Zejména se jedná o trend absence jara a částečně i podzimu a také extrémní rozkyv teplot v zimě a létě.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.