0

V blízkosti naší sluneční soustavy vědci objevili exoplanetu, na níž může být život

Vidělo: 1407 lidí

Na konci loňského roku vědci ohlásili objev planety, která je vzdálená pouhých 11 slunečních let od Země. Podle nich se na ní může vyskytovat život.

Planetu pojmenovali Ross 128 b podle její mateřské hvězdy Ross 128. Po pozorné analýze vědecký tým pod vedením Dioga Souta z brazilské národní observatoře zveřejnil výsledky svého výzkumu v časopise Astrophysical Journal Letters.

Aby vědci zjistili podrobnosti o této planetě, soustředili se na analýzu samotné hvězdy. Chtěli určit množství různých chemických prvků, ze kterých je složena. Jednalo se o první výzkum svého druhu. Díky analýze chemických prvků mohou vědci určit, z čeho jsou sestaveny planety, které hvězdu obíhají.

Když se hvězdy nacházejí na počátku svého vývoje, tak jsou obklopeny rotujícím diskem prachu a plynu. Chemické složení hvězdy určuje i složení disku a nerostnou skladbu planet, které z něj vzniknou. Například množství hořčíku, železa a křemíku určuje poměr jádra a pláště planety.

Analýza ukázala, že hvězda 128 má stejnou úroveň železa jako naše Slunce, zatímco poměr železa k hořčíku ve hvězdě nasvědčuje, že jádro planety Ross 128 b je větší, než má Země. Pomocí získaných dat vědci byli schopni určit průměr planety. Ze všech získaných dat Ross 128 b by měl být kamenitý jako Země a neměl by být složen z plynů jako například Neptun.

Pokud vědci byli schopni určit průměr planety, tak mohou zjistit, kolik světla a tepla míří na planetu z hvězdy. Podle nich se Ross 128 b nachází v obyvatelné zóně, kde teplota může dát vzniknout vodě, což je jednou z nezbytných podmínek pro život. Stále však toho hodně o planetě nevíme, abychom zjistili, zda se tam skutečně může vyskytovat život.

Hvězda Ross 128 je stejně jako 70 % ostatních hvězd v Mléčné dráze červeným trpaslíkem — je malá a relativně chladná. Astronomové se domnívají, že kolem mnoha červených trpaslíků obíhá alespoň jedna exoplaneta.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.