0

Vědci vyvrátili mýtus o teorii evoluce

Vidělo: 1457 lidí

Vědci ze Spojených států zjistili, že gen FOXP2, který souvisí s mluvením a studiem cizích jazyků, neposkytl Homo Sapiens žádné evoluční přednosti.

Průzkum je uveřejněn v časopise Cell. Dříve se mělo za to, že tento gen poskytl současným lidem jazykovou přednost vůči neandertálcům a dalším druhům Homo. V novém průzkumu zanalyzovali vědci různé genetické varianty FOXP2 s použitím informací o genomech ze současných databází: Human Genome Diversity Panel (HGDP) a 1000 Genomes Project. Nakonec zjistili, že nebereme-li v úvahu původ lidí, je jedna z variant genu rozšířenější než ostatní, avšak zkoumáme-li lidské rasy zvlášť, nejsou tu žádné rozdíly.

Vědci to vysvětlili tím, že při migraci lidí z Afriky se začaly některé varianty FOXP2 šířit za hranice afrického kontinentu. Čím větší byla populace na jiných kontinentech, tím víc se šířily jednotlivé alely tohoto genu.

Vědci sdělili, že se podobná situace dá pozorovat také u některých částí lidského genomu. Kdyby byl FOXP2 ovlivněn přirozeným výběrem, stal by se jedinou částí DNA s podobným rozdělením mezi různé skupiny obyvatelstva.

скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.