0

Nalezeno vysvětlení záhadného fenoménu kuchyňských dřezů likvidujícího trubky

Vidělo: 1263 lidí

Vědci z univerzity v Cambridge vysvětlili fenomén hydraulického skoku, který je vyjádřen prudkým zvýšením úrovně vody při snížení její rychlosti. Tento jev je možné pozorovat v kuchyňských dřezech a vanách, když voda dopadá na rovný povrch a rychle odtéká do stran, kde vzniká stojící nárazová vlna. O tom informují v tiskových zprávách na Phys.org.

Tento fenomén byl poprvé popsán Leonardo da Vincim před 500 lety, od té doby se ale vědcům nepodařilo najít přesný mechanismus jeho vzniku. Původně se myslelo, že hydraulický skok se částečně vytváří zemskou gravitací.

Vědci ovšem v nové práci při pozorování chování vody došli k závěru, že jev je podmíněn elasticitou a povrchovým napětím. Modelování s ohledem na tyto proměnné umožnilo předpovídat hydraulického skoku nehledě na to, zdali voda teče dolů, nebo je vystřikována do výšky.

Nehledě na to, že hydraulický skok je v dřezech neškodný jev, ve vodovodních trubkách mohou vznikat silné vlny a turbulentnost, což vede k rychlému opotřebení této infrastruktury.

скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.