0

To musíte vidět! Archeologové na dně Černého moře prozkoumali „loď Odyssea“ starou 2 400 let

Potápěči ze skupiny Maritime Archeology Project Group prozkoumali starověkou loď, která se potopila před 2 400 lety v Černém moři. Uvádí se, že se vrak lodi nachází v hloubce více než dva tisíce metrů a leží zhruba 80 kilometrů od bulharského města Burgas.

Podle deníku Epoch Times byla tato antická loď objevena anglo-bulharskou expedicí, a to vloni v říjnu. Se svým výzkumem však mohli archeologové MAP začít teprve letos v létě.

Kvůli velké hloubce, která starodávnou loď zachránila před vyrabováním lovci pokladů, museli archeologové použít dva robotické komplexy. Vzhledem ke zvýšené slanosti vody a nízkému obsahu kyslíku jsou kostra a trup lodi poměrně dobře zachovány. Délka plavidla činí 23 metrů. Kormidlo, veslařské lavice, a také obsah nákladového prostoru byly rovněž zachovány.

Podle profesora Johna Adamse se objevená loď podobá plavidlu, které je vyobrazeno na Šeříkové váze z roku 480 před naším letopočtem. Na ní je Odysseus přivázán ke stožáru své lodi, aby se nemohl vrhnout do vody kvůli ničivému zpěvu mořských sirén.

„Výzkum lodi změní naše chápání stavby lodí a mořeplavby ve starověkém světě,“ poznamenal profesor.

Uvádí se, že se archeologům MAP zatím nepodařilo prozkoumat náklad lodě, ale očekává se, že i v budoucnu budou pokračovat v průzkumu daného objektu.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.