0

Unikátní nález v hrobce „slovenského Tutanchamona“

V hrobce germánského knížete v Popradu objevili starou deskovou hru, která je jednou ze dvou deskových her z období antiky na celém světě.

Podle ředitele Muzea her ve Švýcarsku Ulrich Schädler, který je největším evropským odborníkem na historické hry, jsou zachovány pouze dvě deskové hry z antiky. Jedna se našla v Egyptě a druhá je z Popradu, žádné jiné z celé antiky nejsou. Zástupce ředitele Archeologického ústavu SAV v Nitře Karol Pieta, který vedl výzkum hrobky v Popradu, prohlásil, že takové hry se našly v řeckých a římských chrámech na podlahách nebo v ulicích antických míst, kde byly vyryté do kamenné dlažby, ale deskové přenosné hry se zachovaly jen dvě.

Táto hra je stará přes 1 600 let a má políčka jako šachovnice, na kterých se hrálo s tmavě zelenými a bílými hracími kamínky dvou rozměrů. Kolik bylo těchto kamenů, není známo. Zachovalo se jen šest kusů, protože hrobka byla v minulosti vykradena. Kamínky jsou vyrobené ze syrského skla. Na území Slovenska se hra dostala z Římské říše.

„Je to nejlepší zachovaná antická dřevěná desková hra, jaká se kdy našla severně od Středozemního moře. Spolu s římskými skleněnými hracími kameny to byl evidentně prestižní předmět, který dokumentuje kontakty zemřelého s římským světem,“ uvedl Ulrich Schädler.

„Slovenský Tutanchamon”

Hrobku „slovenského Tutanchamona“ z roku 375 našeho letopočtu náhodně objevili v roce 2006 v průmyslovém parku v Popradu - Matejovce. Hrobová komora imituje dřevěný dům a je celosvětově unikátní. Nálezy z této hrobky už byly veřejnosti představeny na výstavě v Podtatranském muzeu v Popradě, nyní se připravuje stálá expozice.


скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.